Ženeva 2. apríla (TASR) - Svetový obchod by mal tento rok rásť slabším tempom než v roku 2018. Uviedla to v najnovšom odhade Svetová obchodná organizácia (WTO), ktorá tak výrazne zhoršila svoju pôvodnú prognózu.

Ako v utorok uviedla WTO, tento rok by mal svetový obchod vzrásť o 2,6 %. To znamená spomalenie rastu oproti roku 2018, v ktorom rast svetového obchodu dosiahol 3 %.

Nový odhad je výrazne horší, než WTO predpokladala pred šiestimi mesiacmi. V predchádzajúcej prognóze počítala organizácia s rastom svetového obchodu v roku 2019 až o 3,7 %. Na budúci rok počíta s trojpercentným rastom.

Podľa WTO na vývoj obchodu vo svete negatívne pôsobia najmä obchodné spory, konkrétne dovozné clá a na ne reagujúce odvetné clá. Ďalej sú to slabší hospodársky rast, výkyvy na finančných trhoch a prísnejšie menové podmienky v priemyselne rozvinutých krajinách.

Obchodná organizácia zhoršila odhad aj za rok 2018. Najnovšie uvádza rast svetového obchodu za minulý rok na úrovni 3 %, pritom v septembri odhadovala rast o 3,9 %. Na porovnanie, v roku 2017 rast svetového obchodu dosiahol 4,6 %.

"Pri vysokom napätí v obchode medzi jednotlivými krajinami sa nikto nemôže tejto prognóze čudovať," povedal šéf WTO Roberto Azevedo. "Obchod nie je schopný hrať svoju úlohu v plnej miere, ak naň vplýva takáto neistota," dodal. Podľa neho na obchod vplývajú aj ďalšie faktory, ale rastúce napätie v obchodných vzťahoch je tým hlavným.