Aktuality

Bratislava 2. decembra (TASR) – Zavedenie solidárneho príspevku vo výške 70 % zo zvýšeného zisku rafinérií, spoločností na ťažbu plynu, ropy a uhlia, bude mať negatívny vplyv na energetickú bezpečnosť krajiny, slovenskú ekonomiku a v konečnom dôsledku aj príjmy štátneho rozpočtu v budúcnosti. Upozornila na to rafinéria Slovnaft, ktorej sa mimoriadny odvod priamo dotýka. Spoločnosť stredajšie ...

OTS: KENNAMETAL predstavuje inovácie ďalšej úrovne Nové a vylepšené produkty rozširujú možnosti rezania kovov a pomáhajú zákazníkom so strojným obrábaním lepšie než kedykoľvek predtým. PITTSBURGH, 2. decembra (TASR/OTS) - /PRNewswire/ - Spoločnosť Kennametal rozšírila svoju sériu Innovations pre nástroje a riešenia na rezanie kovov o nové ponuky produktov, ktoré poskytujú zákazníkom maximálnu...

Brusel 1. decembra (TASR) - Krajiny Európskej únie (EÚ) sa predbežne dohodli na cenovom strope na ruskú ropu dopravovanú po mori na úrovni 60 USD (57,39 eura) za barel (159 litrov). Dodatkom je korekčný mechanizmus, ktorý má držať strop 5 % pod trhovou cenou, uviedol diplomatický zdroj. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Bratislava 1. decembra (TASR) - V závere tretieho rokovacieho dňa 78. schôdze Národnej rady (NR) SR prepadlo poradie niekoľkým bodom pre neprítomnosť predkladateľov. Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD) preto prerušil rokovanie do piatka (2. 12.) rána. Podľa programu zverejneného na webe parlamentu by sa mali poslanci v piatok venovať viacerým správam.

Brusel 1. decembra (TASR) - Predstavitelia vlád krajín Európskej únia (EÚ) diskutujú o cenovom strope na ruskú ropu dopravovanú po mori na úrovni 60 USD (57,39 eura) za barel (159 litrov). Strop by sa potom mal každé dva mesiace prehodnocovať, uviedli diplomatické zdroje pre agentúru Reuters. Niektoré krajiny totiž tlačili na zníženie stropu.

New York 1. decembra (TASR) - Pravdepodobnosť, že tempo rastu globálnej ekonomiky v roku 2023 klesne pod 2 %, sa zvyšuje, uviedla šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. Dôvodom je pokračujúci negatívny vplyv vojny na Ukrajine a súbežné spomalenie v Európe, Číne a USA. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Washington 1. decembra (TASR) - Aktivita v americkom priemysle zaznamenala v novembri prvý pokles za 2,5 roka. Nárast úrokových sadzieb mal totiž negatívny vplyv na dopyt po tovaroch. Vstupné ceny výrobcov sa však znížili druhý mesiac po sebe, čo podporuje nádeje, že inflácia by sa mohla spomaľovať.

Brusel 1. decembra (TASR) - Investície do rozvoja čipového priemyslu EÚ nesmú obísť menšie členské krajiny, ako je Slovensko. Švec pripomenul, že debata k európskemu zákonu o čipoch, ktorého cieľom je posilniť pozíciu Európskej únie vo výrobe čipov, bola zaujímavá a podarilo sa v nej presadiť záujmy menších krajín. (spravodajca TASR Jaromír Novak) lem1201 Švec EÚ SR čipy zákon podpora.

Bratislava 1. decembra (TASR) – Podniky si už môžu požiadať o štátnu pomoc s cenami energií. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR vyhlásilo výzvu na dotácie cien elektriny a plynu v celkovej výške 359,8 milióna eur. Štát preplatí žiadateľom za mesiace august a september tohto roka 80 % z rozdielu ceny plynu a elektriny, ktorú firmy zaplatili nad stanovený strop.

Brusel 1. decembra (TASR) - Investície do rozvoja čipového priemyslu EÚ nesmú obísť menšie členské krajiny, ako je Slovensko. Aj to je jedným z výsledkov štvrtkových debát v Rade EÚ pre konkurencieschopnosť. Pre TASR to uviedol štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Peter Švec, ktorý sa na týchto rokovaniach zúčastnil.