Aktuality

Londýn/Washington 24. februára (TASR) - Banka HSBC výrazne zlepšila prognózu vývoja americkej ekonomiky v tomto roku. Silnejší než pôvodne predpokladaný rast odhaduje aj v roku 2022, aj keď v porovnaní s tohtoročným vývojom sa tempo rastu v budúcom roku spomalí. Podľa najväčšej európskej banky by ekonomika USA mala v tomto roku vzrásť o 5 %. Pôvodne počítala s rastom na úrovni 3,5 %. V budúcom...

New York 24. februára (TASR) - Ceny ropy vzrástli v stredu na nové 13-mesačné maximá po tom, ako Spojené štáty oznámili, že produkcia ropy v krajine výrazne klesla. Americké ministerstvo energetiky informovalo, že ťažba ropy v USA klesla minulý týždeň o viac než 1 milión barelov denne (1 barel = 159 litrov), čo predstavuje najvýraznejší pokles ťažby v priebehu týždňa. Dôvodom sú nezvyčajne ...

Bratislava 24. februára (TASR) – Mať na Slovensku hotovú aplikáciu na e-karanténu až koncom apríla tohto roka, je už neskoro. Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽANO) v stredu po rokovaní s odborníkmi. Slovensku bude vtedy podľa premiéra dobrá asi tak "ako mŕtvemu kabát".

Washington 24. februára (TASR) - Americký prezident Joe Biden podpíše v stredu exekutívny príkaz s cieľom riešiť súčasný celosvetový nedostatok čipov. Ten americké automobilky, ako aj ďalších výrobcov prinútil obmedziť produkciu a vyvolal obavy v Bielom dome aj v Kongrese. Ako uviedli zdroje z americkej vlády, na ktoré sa odvolala agentúra Reuters, Biden v stredu vo večerných hodinách podpíše ...

Zürich 24. februára (TASR) - Dôvera investorov vo švajčiarsku ekonomiku vo februári vzrástla na najvyššiu úroveň za 11 rokov. Ukázal to v stredu prieskum banky Credit Suisse a CFA Society Switzerland. Podľa najnovších výsledkov index dôvery švajčiarskych investorov vo februári 2021 vzrástol oproti januáru o 12,3 bodu na 55,5 bodu.

Londýn 24. februára (TASR) - Britský výrobca spotrebného tovaru Reckitt Benckiser oznámil za minulý rok najprudší rast tržieb vo svojej histórii, k čomu prispela pandémia nového koronavírusu. Tá výrazne zvýšila dopyt po dezinfekčných prostriedkoch, ktoré produkuje aj Reckitt Benckiser. Spoločnosť zároveň oznámila predaj svojej divízie vyrábajúcej ortopedickú obuv Scholl.

Bratislava 24. februára (TASR) - Najčastejšími zahraničnými majiteľmi slovenských firiem sa v minulom roku stali Česi, Maďari a Američania. Podnikatelia z tejto trojice štátov pod seba získali 1640 firiem, teda takmer dve tretiny z 2569 slovenských spoločností, ktoré získali vlastníkov zo zahraničia. Vyplýva to z dát poradenskej spoločnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company.

Bratislava 24. februára (TASR) – Vláda upustila od sankcií za neplnenie daňových povinností za 33 miliónov eur. Uviedol to na brífingu po stredajšom rokovaní vlády minister financií Eduard Heger (OĽANO) v súvislosti so schváleným nariadením o upustení od vyrubenia úroku z omeškania a uloženia sankcie. "Viaceré firmy sa minulý rok kvôli pandémii dostali do ťažkostí a aby udržali svoj chod, ...

Záhreb 24. februára (TASR) - Spotrebiteľské ceny v Chorvátsku klesli aj na začiatku tohto roka, čo znamená, že rast nezaznamenali posledných 10 mesiacov. Podpísali sa pod to najmä náklady na dopravu a ceny potravín. Poukázali na to v stredu zverejnené údaje chorvátskeho štatistického úradu.

Bratislava 24. februára (TASR) - Pre podporu rozvoja regiónov bola založená nová iniciatíva Regionálny rozvoj teraz! Na utorkovom (23. 2.) otváracom stretnutí sa dištančne zúčastnilo 25 odborníkov a odborníčok na tému regionálneho rozvoja. Informoval o tom Anton Marcinčin.