Automobilový priemysel

ruskoV Rusku se množí dopady odchodu světových firem. Vláda proto na základě tlaku automobilek upravila legislativní rámec pro výrobu nových vozů. Podle nařízení č. 855 ze dne 12. května 2022 „mohou firmy odmítnout součástky, které jsou kvůli sankcím nedostupné.“ V praxi to znamená razantní snížení požadavků na bezpečnost a ekologii.

2. shutterstock 336420485Ak si kupujeme pneumatiky, väčšinou začneme pri známych výrobcoch. Samozrejme dôležitú úlohu zohráva cena, ale tak ako pri každom výrobku platí, že kvalitné pneumatiky nám zaistia väčšiu bezpečnosť - lepšiu manipuláciu pri riadení a lepšie brzdenie. A taktiež si musíme správne vybrať – zimné pneumatiky do zimných podmienok a celoročné do miernejšej zimy a oblasti.

Škoda

Automobilka Škoda Auto má na Ukrajině, kterou napadlo Rusko, 13 výrobců dílů do aut. Chybí jí tak například komponenty pro kabelové svazky nebo spínací moduly. V první fázi se výpadek dodávek dotkne elektrického SUV Enyaq iV, jehož výroba byla dočasně pozastavena. Další omezení lze kvůli situaci na Ukrajině postupně očekávat i u dalších modelů. Uvedl to dnes týdeník Škodovácký odborář.

Dualna akademiaVýrobná spoločnosť Volkswagen Slovakia reaguje ako jeden z najväčších zamestnávateľov na Slovensku na globálne zmeny v automobilovom priemysle aj v oblasti duálneho vzdelávania. V spolupráci so Súkromnou SOŠ automobilovou Duálnou akadémiou prináša od tohto školského roka inovovaný odbor autotronik špecializácia na elektromobilitu.

zneEurópsky súdny dvor v rámci odvolacieho konania zrušil rozhodnutie Všeobecného súdu EÚ vo veci sťažnosti miest Brusel, Madrid a Paríž na Európsku komisiu. Uvedené mesta obvinili vo svojej sťažnosti EÚ, že im svojimi rozhodnutiami bráni v realizácii politiky znižovania emisií z dopravy na svojich územiach. ZAP SR podporila a víta zamietnutie tejto sťažnosti, pretože zmena súčasného právneho stavu by spôsobila neistotu v automobilových výrobách, aj na Slovensku.

mazda skyactiveXSpaľovacie motory patria medzi najviac využívané druhy pohonov automobilov vďaka ich spoľahlivosti a vysokému dojazdu. Sprísňujúce emisné normy nútia výrobcov spaľovacích motorov upravovať ich konštrukciu, aj samotný princíp spaľovania. Takým spaľovacím motorom je motor, ktorý využíva technológiu spaľovania SPCCI (Spark Controlled Compression Ignition).