Priemyselná ekológia

traktor

První traktor na světě s nulovými emisemi poháněný čpavkem úspěšně dokončil ukázkovou jízdu. Startup Amogy, podporovaný fondem Amazon Climate Pledge Fund, prezentoval v Centru pokročilé energie na Stony Brook University v New Yorku středně velký traktor John Deere, jehož naftový motor byl nahrazen ústrojím poháněným čpavkem. Podrobnosti přinesl web Ars Technica.

green dealTaxonómia EÚ stanovuje od 12. júla 2020 zoznam environmentálne udržateľných hospodárskych činností. V nadväznosti na ciele Európskej zelenej dohody (European Green Deal) má práve taxonómia významným spôsobom prispieť k naplneniu ambiciózneho plánu zníženia emisií skleníkových plynov o 55% do roku 2030 a dosiahnutia nulových emisií do roku 2050. Reálny dosah taxonómie na slovenské firmy začne byť aktuálny od budúceho roka. Komunikačná agentúra GreenTalk aj preto zisťovala, koľko informácií slovenské firmy o taxonómii EÚ majú a či požadujú viac informácií.

shutterstock 1265319334Zamýšľali ste sa už niekedy nad tým, koľko odpadu vyprodukuje bežná rodina napríklad počas jedného mesiaca? Mnohí ľudia túto tému často prehliadajú, pričom odpad ani len netriedia. To však prirodzene sťažuje prácu súvisiacu s jeho zberom a následným spracovaním, resp. triedením. A v neposlednom rade, zaťažuje to aj naše životné prostredie.

zkw

Spoločnosť ZKW plánuje prejsť v rámci celého koncernu na uhlíkovo neutrálnu výrobu do roku 2025, pričom do roku 2038 majú byť uhlíkovo neutrálne všetky výrobky spoločnosti ZKW. „Ako globálny hráč si uvedomujeme svoju sociálnu a spoločenskú zodpovednosť. Preto do roku 2025 pretvoríme naše výrobné závody na uhlíkovo neutrálnu výrobu. Chceme sa aktívne podieľať na ochrane klímy a podrobne prehodnotiť uhlíkovú stopu našich výrobkov.

Chceme sa aktívne podieľať na ochrane klímy a podrobne prehodnotiť uhlíkovú stopu našich výrobkov. Hlavným cieľom našej stratégie je zvýšiť energetickú účinnosť, využívať obnoviteľné energie a kompenzovať zvyšné emisie,“ vysvetľuje Oliver Schubert, generálny riaditeľ skupiny ZKW.Výbornú východiskovú pozíciu pre plány koncernu vytvára slovenský závod v Krušovciach, kde sa vyrábajú hlavné reflektory a hmlové svetlá, ale aj vyvíjajú nové svetelné systémy. Výrobné haly vyhrievané odpadovým teplom zo strojov na vstrekové liatie. Halu osvetľujú energeticky úsporné LED svetelné diódy. Vďaka uvedeným opatreniam získala budova energetický certifikát triedy A0 ako vôbec prvá výrobná hala na Slovensku a spoločnosť ZKW Slovakia získala za ňu ocenenie „Stavba roka“.

emisie priemyselSystém obchodovania s emisnými povolenkami (ETS) vstúpil v tomto roku do svojej štvrtej fázy. V roku 2019 emisie v sektoroch ETS zaznamenali historický pokles. Odklon od uhlia je viditeľný najmä v elektroenergetike, emisie naopak dlhodobo rastú v letectve.

Bílek

Nové podmínky v podnikání přinesla koronakrize. Firmy se musely přizpůsobit si-tuaci na trhu. Hledaly nové způsoby komunikace s partnery. Rozhovor s jednatelem obchodní firmy Biko s.r.o. , Zdeňkem Bílkem.