Veda, výskum
Spoločnosť AeroMobil, ktorá sa zaoberá výskumom a vývojom v oblasti inovatívnych dopravných prostriedkov, je nútená ukončiť svoju činnosť, pretože sa jej nepodarilo získať od investorov dostatočné množstvo financií na pokračovanie vo výskumno-vývojových aktivitách. V piatok o tom informoval mediálny zástupca spoločnosti Štefan Vadócz.
"
Posledné rokovania s investormi, ktorých investícia mala v prípade dohody umožniť posilnenie vlastného kapitálu, neboli úspešné," uviedla spoločnosť. Firma o posilnení kapitálu rokovala niekoľko rokov s viacerými investormi, vrátane všetkých veľkých výrobcov z oblasti automobilového a leteckého priemyslu. Počas uplynulého roka bola tiež pripravená možnosť verejného upisovania akcií na burze prostredníctvom takzvaného reverzného zlúčenia.
Materiáloví vedci a virológovia zo Slovenskej akadémie vied (SAV) sa spojili v boji proti patogénom a skonštruovali prototyp veľkokapacitnej čističky vzduchu, ktorá ničí vírusy a baktérie pomocou horúceho vzduchu. Technické riešenie je vhodné pre ľudí aj zvieratá. Prístroj negeneruje škodlivé žiarenie, nevytvára ozón, ani v sebe neuchováva filtračné materiály, v ktorých by sa mohli zachytávať patogény nebezpečné pre servisnú obsluhu. Využitie nájde v uzavretých priestoroch, v ktorých je vysoká koncentrácia ľudí, napríklad v koncertných sálach, športových halách, nemocničných zariadeniach alebo školách.
Pozorování subatomární struktury bylo až dosud mimo rozlišovací schopnosti přímých zobrazovacích metod a zdálo se, že to tak i zůstane. Čeští vědci však nyní představili metodu, s jejíž pomocí jako první na světě pozorovali nerovnoměrné rozložení elektronového náboje kolem atomu halogenu a byli tak schopni potvrdit existenci jevu, který byl teoreticky předpovězen, ale nebyl přímo pozorován.
Platforma TechMasterEvent je aktívna len necelý rok. Počas tohto obdobia však už vyhlásila osem tematických súťaží určených pre mladých umelcov z celého sveta, všetkých, ktorých fascinuje technika, elektrotechnika a elektronika. Päť súťaží sa už dokonca skončilo. Z cien v celkovej hodnote 31 700 USD sa tešilo 18 víťazov z Európy a Afriky.
Inovace hýbou světem. Jsou známkou pokroku a technické vyspělosti společnosti a pro vysoké školy jsou jedním z pilířů zajištění dalšího rozvoje. Tento trend následují i zaměstnanci a studenti Hornicko-geologické fakulty (HGF) a Centra energetických a environmentálních technologií (CEET) Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Týmu Laboratoře sypkých hmot ve složení Jan Nečas, Jakub Hlosta, David Žurovec, Daniel Gelnar a Jiří Zegzulka se podařilo vyvinout a posléze patentovat novou technologii pro plnění lisovací formy s cílem uplatnit tuto technologii v praxi, což se díky interní podpoře projektu GAMA Technologické agentury České republiky také povedlo.