Logistika

obr. 1

Novodobý nárast medzinárodného obchodu so sebou prináša aj zvyšovanie prepravovaných objemov tovarov. Európska únia vytvorila vhodný právny rámec pre odvetvie dopravy na uľahčenie voľného pohybu osôb a tovaru v rámci Únie. [1] Každý deň sa cez EÚ prepravia tisíce ton tovaru do tovární, skladov alebo ku konečným zákazníkom.

TEXT Romana Hricová, Technická univerzita Košice, Fakulta výrobných technológií so sídlom v Prešove, Katedra priemyselného inžinierstva a informatiky

kardex2Spoločnosť Adoz je jedným z najväčších distribútorov ložísk a strojných súčiastok. Firma sídliaca v Českej republike má vlastnú internú CNC výrobu. V súvislosti so sťahovaním do nových priestorov investovala do vertikálnych výťahových modulov Kardex Shuttle, aby zvýšila produktivitu skladu a nahradila neefektívne skladovacie systémy využívajúce štandardné paletové regály a police.

123kuriér Spoločnosť 123kuriér bola nominovaná medzi najatraktívnejších zamestnávateľov na Slovensku v roku 2021. Nomináciu úspešne premenila a umiestnila sa v TOP 5 medzi firmami z oblasti dopravy a logistiky.

Firma Ravensburger, založená v roku 1883 v meste Ravensburg, patrí medzi popredných európskych výrobcov značkových puzzle, doskových spoločenských a kreatívnych hier a je tiež vydavateľom kníh pre deti a mládež.

skladAutomatizace je bezesporu velkým trendem posledních let. Ze zkušeností partnerů ve spolku SKLAD vyplývá, že o ní přemýšlejí téměř v každé firmě, která něco vyrábí nebo skladuje. To potvrdil i nedávný výzkum Trendy v české logistice. Při rozhodování, zda je automatizace vhodná pro konkrétní firmu a skladové procesy, je ale dobré zvážit mnoho faktorů.

kardexNie je žiadnym tajomstvom, že pandémia koronavírusu výrazne zmenila správanie spotrebiteľov a viedla k výraznému zvýšeniu predaja prostredníctvom internetu. S cieľom promptne reagovať na požiadavku tohto sektora na riešenie zabezpečujúce rýchle a bezchybné vychystávanie objednávok, prišla spoločnosť Kardex s novou LED pozičnou lištou na svoje automatické skladové systémy. Táto lišta pomáha operátorom bezchybne a rýchlo vychystávať objednávky, čo ocenia operátori v distribučných centrách, ale napríklad aj pri vychystávaní komponentov do výroby.