Energetika

holoubek3Průmyslová energetika bývá z mnoha důvodů jedním z nejkonzervativnějších podnikových útvarů. Opustit toto paradigma a začít ve firemním energetickém managementu více využívat prvky konceptu Průmysl 4.0 a algoritmy umělé inteligence, je nutné nejen s ohledem na současnou měnící se situaci v oblasti energetických zdrojů, ale také s ohledem na efektivní plánování výroby a údržby.

Jiří Holinka gen.řed. IC EnergoSpolečnost I&C Energo vznikla v devadesátých letech minulého století jako servisní zázemí pro ČEZ v jaderné elektrárně Dukovany a následně pro podporu výstavby a provozu jaderné elektrárny Temelín.

hitachi1V roku 2021 obyvatelia na Slovensku vyprodukovali 2,70 mil. ton komunálneho odpadu. V prepočte na obyvateľa to znamená, že priemerný občan SR vyhodil v roku 2021 do smetných nádob 495 kg komunálneho odpadu. Denne približne 1,4 kilogramu. Slovensko pritom zvýšilo za posledné desaťročie produkciu komunálneho odpadu v priemere o viac ako tretinu.

EU končí

Čo sa týka plynu, krajiny EÚ sa koncom marca 2023 dohodli, že predĺžia dobrovoľné obmedzenie dopytu po plyne o 15 % o ďalších 12 mesiacov, do marca 2024.

 

Európska komisia (EK) v pondelok oznámila, že sa rozhodla nepredlžovať mimoriadne opatrenia, ktoré boli zavedené minulý rok na ochranu spotrebiteľov pred prudko rastúcimi cenami energií. Dodala pritom, že tieto opatrenia prispeli k upokojeniu európskych trhov s elektrinou. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

 

Európska únia (EÚ) zápasila v roku 2022 s energetickou krízou v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. Členské štáty bloku pritom vynaložili stovky miliárd eur na zníženie daní a dotácie na riešenie krízy.

 

"Komisia potvrdzuje, že nenavrhne predĺženie týchto krízových opatrení," uviedla vo vyhlásení, pričom pripomenula, že medzi ne patria opatrenia na zníženie dopytu po elektrine, cenové stropy a pravidlá určovania maloobchodných cien.

 

Čo sa týka plynu, krajiny EÚ sa koncom marca 2023 dohodli, že predĺžia dobrovoľné obmedzenie dopytu po plyne o 15 % o ďalších 12 mesiacov, do marca 2024.

 

Komisia dodala, že ceny elektriny v bloku teraz klesli na menej ako 80 eur za megawatthodinu (MWh) a ceny plynu sa ustáli na najnižšej úrovni za zhruba dva roky. Podľa EK je aktuálne "menej pravdepodobné, že v nadchádzajúcej zime dôjde k takým výkyvom cien elektriny ako v roku 2022".

 

Krajiny EÚ vo všeobecnosti rešpektujú záväzný cieľ zníženia spotreby elektriny o 5 % v čase špičky, čo je dôležitý krok na zmiernenie cenových tlakov.

 

Komisia tiež uviedla, že niektoré aspekty núdzových opatrení boli zahrnuté do jej návrhov na dlhodobejšie štrukturálne úpravy na trhu s elektrickou energiou.

 

Cieľom týchto návrhov je ochrániť spotrebiteľov pred prudkými nárastmi cien a urýchliť prechod na obnoviteľné zdroje elektriny.

Fotovoltická elektráreň s výkonom 100 kW na objekte so šikmou strechouEkologické energetické riešenia sú na trhu čoraz žiadanejšie. Kým veterná energetika je v našich končinách stále len v plienkach (hoci prechodom rakúskych hraníc sa hneď dostávame do veterného parku), solárna energetika sa ako vhodná alternatíva presadzuje vo firmách aj v domácnostiach.

JE DukovanyPodle analýzy vypracované Aliancí české energetiky pro Ministerstvo průmyslu a obchodu mohou české firmy při dostavbě nových jaderných zdrojů (NJZ) v České republice zajistit 65 procent dodávek. Ve zcela zásadním rozsahu lze dodat například turbínový ostrov, stejně tak i pomocné a společné systémy nebo elektročást či stavební část. Velmi významný podíl mohou mít v dodávkách pro jaderný ostrov a systémy kontroly a řízení.