falsovanieMÚrad priemyselného vlastníctva SR (ďalej len „ÚPV SR“) informoval, že výška ročných strát za rok 2019 v dôsledku falšovania a pirátstva sa odhaduje na 456 mil. eur, čo zodpovedá 12,3 % predaja v rámci 11 odvetví. Podľa globálnej analýzy celková hodnota ušlého zisku na Slovensku zodpovedá 84 eurám na slovenského občana ročne. Ide o druhé hodnotenie podľa odvetví známych svojou zraniteľnosťou v prípade porušovania práv duševného vlastníctva. Objem ušlého zisku klesá vo všetkých sledovaných oblastiach a problémové zostávajú odvetvia odevov, obuvi, doplnkov, odvetvia kozmetických prípravkov a prípravkov pre osobnú starostlivosť.

pvsSlovenský priemysel má svoje dno za sebou, očakávania v súvislosti s májovými štatistikami však boli vyššie. Priemyselná výroba sa ešte ani zďaleka nepriblížila k úrovniam spred pandémie nového koronavírusu, preto je zatiaľ na ružové okuliare priskoro. Zhodli sa na tom analytička spoločnosti WOOD & Company Eva Sadovská a analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Kolový nakladač DNK14FNejvětší důlní nakladač vyrobený v Česku dnes představila ve Starém Městě na Frýdecko-Místecku společnost Ferrit. Kolový nakladač DNK14F váží 40 tun a nosnost jeho lžíce činí až 14 tun, což je podobné nosnosti některých menších nákladních aut.

 

Predchádzajúce mesiace boli až príliš hektické, život sa však postupne vracia do normálu. A spolu s ním aj výrobné a obchodné činnosti v slovenských a českých firmách. Ako sa firmy prispôsobili neplánovaným celospoločenským zmenám a aké sú ich obchodné plány na nasledujúce mesiace sme zisťovali u ich predstaviteľov.

redaktorVydavateľstvo MEDIA/ST, s. r. o., hľadá redaktora pre webový portál www.engineering.sk

europska uniaHospodárstvo EÚ postihne tento rok v dôsledku pandémie koronavírusu hlboká recesia, a to aj napriek rýchlej a komplexnej reakcii v príslušných oblastiach politiky na úrovni EÚ aj na vnútroštátnej úrovni. Keďže rušenie opatrení na obmedzenie pohybu prebieha pomalšie, než sa predpokladalo v našej jarnej prognóze, vplyv na hospodársku činnosť v roku 2020 bude v porovnaní s predpokladmi významnejší.