Údržba

ilustracnyIntegrovaná bezpečnosť je pojem, ktorý jasne vymedzuje pravidlá pre konštruovanie strojov a následne aj pre ich prevádzku, resp. celý životný cyklus. Právny rámec pre bezpečnosť strojov má za cieľ zamedziť akýmkoľvek stavom, kedy môže dôjsť k ohrozeniu obsluhy, údržby alebo akejkoľvek osoby, ktorá sa môže vyskytovať v priestore prevádzky stroja, resp. ak jej činnosti súvisia s jeho prevádzkou. Štvrtá priemyselná revolúcia prináša mnoho výhod, zjednodušenie pracovných činností, nahradenie nebezpečných činností menej nebezpečnými a v nemalej miere zvýšenie efektívnosti a produktivity výroby. Avšak neznamená to, že sa odstránili všetky nebezpečné vlastnosti strojov, že vylúčenie človeka z pracovného procesu je absolútne. Práve naopak, niektoré tzv. jednoduché činnosti prinášajú nové riziká spojené so zdravotným zaťažením (expozíciou) vyplývajúcim z opakujúcich sa činností, napr. pri manipulácii alebo kontrole produktu. Nemení sa ani fakt, že dôležitosť údržby a riziká s ňou spojené vyžadujú nové prístupy a opatrenia. Preto je potrebné v rámci bezpečnosti strojov reagovať na tieto zmeny a analyzovať tzv. novovznikajúce riziká I4.0 a hľadať vhodné opatrenia integrujúce do nových konštrukčných riešení.

UdrzbaManažérstvo údržby dlhodobo zaostáva vo vývoji za inými oblasťami manažérstva aplikovanými najmä v priemyselnej oblasti. Podpora riadenia kvality, bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a ďalších oblastí s využitím definovaných štruktúr manažérskych systémov popísaných v medzinárodných normách (ISO) jasne stanovuje štruktúru riadenia týchto oblastí. Avšak manažérsky systém pre riadenie údržby nie je popísaný tak aby bolo možné jednoznačne preveriť jeho fungovanie, nastaviť jeho zlepšovanie a pochopiť zrejmý súvis manažérstva údržby s inými manažérskymi systémami, a čo je dôležité s ich cieľmi.

ilustracnyCieľom príspevku je predstaviť systematický prístup k vypracovaniu zoznamu možných porúch strojného zariadenia. Úvodným krokom je dekompozícia stroja na časti alebo určité celky podstatné z pohľadu funkcie alebo údržby. Následne sa na základe popisu funkcie celého zariadenia, resp. ich častí zostaví zoznam potenciálnych porúch a zlyhaní vrátane zoznamu možných príčin. Systematickosť prístupu spočíva v tom, že sa v plnom rozsahu analyzuje činnosť stroja. Získaný zoznam porúch možno uplatniť pri návrhu automatizovaného systému pre monitorovanie stavu a činnosti stroja či pri plánovaní prác preventívnej údržby. Jednotlivé kroky postupu sú vysvetlené na príklade manipulátora slúžiaceho na zakladanie viek vo výrobnom zariadení Plnička.

Udrzba1Měnící se prostředí průmyslových podniků ovlivněné příchodem nových technologií a metod se úzce dotýká i údržby. Zatímco IT oddělení přemýšlí o tom, jak se s nastupujícím trendem vypořádat, v oddělení údržeb se nadále fyzicky pracuje. Transformace údržby v rámci konceptu Průmysl 4.0 má za cíl výrobní systém radikálně proměnit, což vytváří řídícím pracovníkům nemalé vrásky na čele. Podstata fungování údržby se nemění, zatímco na informační systém řízení údržby a tím pádem i na vlastní fungování údržby, se klade čím dál více nároků.

NFU3D tisk se již v průmyslu široce etabloval a zdaleka není využíván pouze pro výrobu prototypů. Naopak – díky zvýšení kvality tištěných dílů, která dokonce mnohdy předčí konvenčně vyráběné součásti, je 3D tisk víc a více využíván pro výrobu funkčních dílů, prozatím v malých sériích.

TMEAutomatizácia manuálnych riešení, ktorá je určená na zvýšenie produktivity a efektívnosti, je už úplne bežná. Ak sa však stroj neočakávane pokazí, úžitok z automatizácie sa môže rýchlo stratiť kvôli nákladom na prestoje. V článku TME poskytuje cenné tipy, ktoré vám pomôžu zabezpečiť maximálny čas prevádzky zariadení.