Ekonomika

opatrenie

Racionálne riadenie epidemickej situácie podľa zamestnávateľov zlyháva, rozhoduje sa opäť za zatvorenými dverami a hrozí prijímanie zbytočne reštriktívnych a neefektívnych opatrení. Vo štvrtok na to upozornila Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ), podľa ktorej vláda už mesiace ignoruje ich žiadosti o spoločnú komunikáciu v oblasti prijímania protiepidemických opatrení.

ženy

Nejlepší podmínky pro ženy na trhu práce nabízí Bulharsko, naproti tomu Česká republika je v hodnocení tří desítek evropských států na chvostu společně s Francií, Španělskem či Německem. Vyplývá to ze studie, kterou nechala vypracovat britská marketingová agentura Reboot. Ta jako kritéria hodnocení zvolila počet žen ve vedoucích pozicích, platové podmínky a podobu mateřské dovolené.

Podpis zmluvy Ray Service a Rheinmetall 1Dňa 18. augusta 2021 podpísali spoločnosti Ray Service a Rheinmetall zmluvu o výrobe elektrických komponentov na Slovensku. Zmluva sa týka výroby a dodávok káblov a káblových zväzkov pre program Lynx KF41 maďarskej armády. Tá si v minulom roku od Rheinmetall objednala 218 bojových vozidiel pechoty Lynx, ktoré sa budú vyrábať v Nemecku a Maďarsku.

elektrina

Spotreba aj výroba elektrickej energie na Slovensku oproti minulému roku vzrástla. V júni spotreba elektrickej energie dosiahla 2,43 terawatthodiny (TWh) a medziročne sa zvýšila o viac ako 11 %. Za celý prvý polrok firmy a domácnosti spotrebovali 15,5 TWh, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka takmer sedempercentný nárast. Vyplýva to z údajov zverejnených Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou (SEPS)
„Mesačná spotreba elektriny v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka bola v júni vyššia s indexom 111,2 %. Oproti minulému roku je index kumulatívnej spotreby elektriny od začiatku roka 106,8 %, uviedla SEPS s dodatkom, že ide o predbežné hodnoty.
O viac ako päť percent, na 15,3 TWh, vzrástla na Slovensku za prvý polrok aj výroba elektriny. Takmer polovicu, a to 7,508 TWh, vyrobili jadrové elektrárne, druhým najväčším zdrojom elektrickej energie boli s výrobou 3,868 TWh elektrárne na fosílne palivá vrátane plynu a tretím najväčším výrobcom elektriny boli vodné elektrárne, ktoré dodali 2,615 TWh. Ostatné obnoviteľné zdroje elektrickej energie, to znamená fotovoltické, bioplynové či veterné elektrárne, vyrobili spolu 1,227 TWh elektriny.
Slovensko nie je v posledných rokoch vo výrobe elektrickej energie sebestačné. Vlani sme doviezli najmä z Česka a Poľska spolu 318 gigawatthodín (GWh) elektrickej energie, v prvom polroku tohto roka to bolo 184 GWh. Situácia by sa mala zmeniť po spustení tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach, ktoré sa očakáva na jeseň. Inštalovaný výkon jadrových elektrární na Slovensku vtedy vzrastie takmer o štvrtinu. TASR/jm

IHSBrusel/Londýn 4. augusta (TASR) - Rast aktivity v eurozóne sa minulý mesiac opäť zrýchlil a dosiahol najväčšie tempo za 15 rokov. Prispelo k tomu zrušenie ďalších obmedzení spojených s novým koronavírusom a zrýchlenie očkovania, čo pomohlo dominantnému odvetviu služieb v bloku. Ukázali to v stredu spresnené výsledky prieskumu spoločnosti IHS Markit.

Heiko massEvropská unie se chystá vybudovat v různých oblastech světa řadu infrastrukturních projektů, které by posílily její propojení a zároveň geopolitický vliv. Ministři zahraničí členských zemí dnes schválili základní obrysy plánu, který je mimo jiné reakcí na čínský projekt nové Hedvábné stezky označovaný jako Pás a stezka, jež někteří evropští politici vidí kriticky. Konkrétní návrhy projektů včetně možností jejich soukromého financování by podle ministrů měla připravit Evropská komise do jara příštího roku.

new silk