Ekonomika

aeroZbrojařská skupina Omnipol s maďarským investorem získá od česko-slovenské investiční skupiny Penta nejen výrobce letadel Aero Vodochody, ale rovněž i vodochodské letiště. „Součástí transakce je nově od začátku roku i letiště,“ uvádí mluvčí Penty Ivo Mravinac s tím, že důležité pro Pentu je, aby „byly dodrženy závazky vůči státu“.

EK 2

Země Evropské unie by měly pokračovat ve fiskální podpoře svých ekonomik na cestě k oživení z pandemické krize i v příštím roce. V rámci pravidelného jarního balíčku hodnocení hospodářské kondice unijních států k tomu dnes vyzvala Evropská komise (EK). Skupina zemí s nejvyšším veřejným dluhem, do níž patří například Německo, Francie či Itálie, by přitom podle komise měla být při využívání veřejných peněz opatrnější než další státy.

Clipboard01

Do Chorvátska môžu turisti z krajín Európskej únie a schengenského priestoru pricestovať od stredy 2. júna bez následnej povinnosti podstúpiť karanténu či preukázať sa negatívnym testom už 22 dní po zaočkovaní prvou dávkou vakcíny proti koronavírusu. O jednoduchších podmienkach vstupu do krajiny informovalo tamojšie ministerstvo pre cestovný ruch, píše agentúra APA.

EkonomikaLuxemburg 8. apríla (TASR) - Výrobné ceny v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) vo februári 2021 medzimesačne aj medziročne vzrástli. Vyplýva to z údajov, ktoré vo štvrtok zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat.
     

juraj miskovMinisterstvo financií SR po dlhých mesiacoch verejnosti konečne ukázalo finálnu verziu Plánu obnovy a predložilo ho na pripomienkovanie. Viac ako 6 miliárd eur poskytnutých z Európskej únie má byť v zmysle zásady „peniaze za reformy“ alokovaných do piatich oblastí: Zelené Slovensko (2 170 mil. eur), Efektívny štát a digitalizácia (1 030 mil. eur), Zdravý život (1 450 mil. eur), Lepšie vzdelanie (800 mil. eur) a Veda, výskum a inovácie (700 mil. eur).

odškodnenie

Nemecká vláda súhlasila s odškodnením prevádzkovateľov jadrových elektrární za straty spôsobené ústupom krajiny od jadrovej energie. Nemecko tak urobilo takmer presne 10 rokov po tom, ako zemetrasenie a vlny cunami zasiahli jadrovú elektráreň v japonskej Fukušime, čo odštartovalo zmeny v jadrovej politike Berlína.