ksv16. 1. 2013
Pokles výkonu ekonomík v krajinách strednej a východnej Európy (KSVE) už dosiahol dno, konštatuje vo svojej kvartálnej správe Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR), podľa ktorej sa už v regióne objavujú prvé náznaky zlepšenia. Informuje o tom agentúra Reuters.

Prezident EBOR Suma Chakrabarti pripomenul, že približne od roku 2011 banka vo svojich kvartálnych prognózach neustále poukazovala na zhoršovanie ekonomických podmienok, ale to už neplatí.
"Domnievame sa, že situácia sa už zmenila a vracia sa späť hospodársky rast," vyhlásil. Upozornil však, že zotavovanie ekonomík bude pomalé a tempo ožívania jednotlivých krajín bude rozdielne.
Chakrabarti ocenil konsolidačné opatrenia, ktoré prijali vlády v regióne, a dodal, že aj z pohľadu investorov to bola jediná možná cesta z krízy.
Spomenul pritom Maďarsko, ktoré už niekoľko rokov vzbudzuje pozornosť trhov a vyslúžilo si kritiku za neštandardné opatrenia ako napríklad zavedenie mimoriadnych daní pre banky, telekomunikačné spoločnosti a ďalšie veľké firmy. Tieto opatrenia majú podľa neho negatívny vplyv na konkurencieschopnosť krajiny a prílev zahraničných investícií.
"Otázka, na ktorú si musí dať odpoveď samotné Maďarsko, znie, ako sa mohlo stať, že krajina, ktorá bola začiatkom 90. rokov taká atraktívna z pohľadu zahraničných investorov, má dnes problém prilákať aspoň nejaké investície," uviedol prezident EBOR.
Chakrabartiho znepokojuje aj zníženie úverov v regióne, najmä v bankách, ktoré sú dcérami západoeurópskych bánk. No dobrou správou je, že tento pokles už nie je taký výrazný ako v predchádzajúcich rokoch.

Zdroj: TASR