kus15. 1. 2013
O kúpu oceliarní v Košiciach sa zaujíma ďalší hutnícky gigant. Po ruskom Evraze Romana Abramoviča a ukrajinskom Metinveste Rinata Achmetova sa na scéne objavil tretí silný hráč – ruská ťažobná firma Metalloinvest - ďalšieho, pôvodom uzbeckého miliardára Ališera Usmanova. Informoval o tom denník Hospodárske noviny (HN).

Podľa informácií HN si košické oceliarne v rukách amerického U.S. Steelu už boli predstavitelia ruskej firmy začiatkom leta 2012 priamo obzrieť spolu s majiteľmi ukrajinského Metinvestu.
Metalloinvest patrí medzi najväčších producentov a dodávateľov železnej rudy na svete. Mimo Ruska má zatiaľ len jednu hutnícku firmu, a to metalurgický kombinát v Spojených arabských emirátoch.
"Záujem Metalloinvestu o kúpu U.S. Steelu preto nevylučujem," podotkol riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba. Okrem závodu s vyspelými technológiami na výrobu s vysokou pridanou hodnotou by tak podľa neho cez Košice získali nezanedbateľný bonus – priamy prístup na trh EÚ.
V súvislosti s informáciami o možnom vstupe Metalloinvestu na našu pôdu zostáva Rusko zatiaľ zdržanlivé. "Nemáme informáciu, či má záujem U.S. Steel Košice kúpiť alebo nie," povedal tlačový atašé Ruskej federácie na Slovensku Andrej Teluškin.
Záujem o kúpu košického podniku zo strany Metalloinvestu by mohol súvisieť aj s tým, že spoločnosť mala vlani podľa informácií HN zlepšiť hospodárenie.
Kým v roku 2011 skončila v strate 25 miliónov eur, za minulý rok môže byť v zisku. Čísla však korporácia zatiaľ nezverejnila. U.S. Steel svoje rozhodnutie o prípadnom predaji svojho podniku naďalej nekomentuje. "Nemáme nič nové," konštatoval hovorca Ján Bača. Ani samotný Metalloinvest na otázky, či chce košické oceliarne kúpiť, nereagoval.
Napriek ďalšiemu záujemcovi štát nechce vzdať boj, aby Američania v Košiciach ostali. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský ukázal plán, ako udržať U.S. Steel u nás. Znížil by im takzvané systémové poplatky za prepojenie do elektrickej siete, ktoré ešte v roku 2011 naordinoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví pre samovýrobcov elektriny na trojnásobok dovtedajšej hodnoty. Ide o desiatky miliónov eur.

Zdroj: TASR