edc18. 9. 2012
Spojené štáty americké podali na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) novú sťažnosť na Čínu za nelegálne dotácie pre domáci automobilový sektor.
Podľa americkej administratívy Čína poskytla v rokoch 2009-2011 svojim výrobcom áut a autokomponentov v rámci exportných dotácií minimálne 1 miliardu USD (764,18 milióna eur), uviedol obchodný splnomocnenec USA Ron Kirk. To je porušenie dohôd WTO, na ktorých dodržiavanie sa Čína zaviazala, keď v roku 2001 do organizácie vstupovala, dodal.

USA informovali, že čínske dotácie tak poškodzujú medzinárodný obchod, ako aj amerických výrobcov, čím ohrozujú pracovné miesta v americkom automobilovom sektore. V tomto sektore pracuje v USA okolo 800 000 ľudí.

Čínska odpoveď
Čína podala na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sťažnosť proti takzvaným kompenzačným clám USA na tovar z Číny. Tie sa týkajú viacerých výrobkov vrátane kuchynských elektrospotrebičov, ocele alebo papiera. Peking urobil tento krok krátko po tom, ako Spojené štáty oznámili, že americká administratíva plánuje podať na Čínu sťažnosť na pôdu WTO za dotovanie exportu áut a komponentov.
Čína a USA sa do sporov za obchodné bariéry alebo nelegálne dotácie dostali už niekoľkokrát. Napätie medzi krajinami zvyšuje v poslednom období aj kríza v Európe, ktorá znižuje dopyt po tovaroch. Navyše, v Spojených štátoch sa v novembri budú konať prezidentské voľby, čo núti prezidenta Baracka Obamu pritvrdzovať voči Číne, aby republikánskemu konkurentovi Mittovi Romneymu neumožnil tému dovozu z Číny využiť. Republikáni a demokrati sa vzájomne obviňujú, že robia kroky, ktoré by mohli ohroziť pracovné miesta v USA.
Podľa čínskeho ministerstva obchodu najnovšia sťažnosť sa týka zákona, ktorý Kongres schválil tento rok a ktorým dodatočne udelil americkému ministerstvu obchodu možnosť uvaliť antidumpingové clá na dotované čínske produkty. Podľa čínskeho ministerstva sa sťažnosť týka celkovo 24 rôznych produktov v hodnote zhruba 7,2 miliardy USD (5,50 miliardy eur). Podrobnosti nezverejnil, no podľa informácií WTO ide o tovary ako papier, oceľ, magnety, pneumatiky, chemické produkty, kuchynské elektrospotrebiče, parkety či výrobky v oblasti veternej energie.

Zdroj: TASR