Registrace nových vozidel meziročně rostou. Motocykly v prvních dvou měsících zaznamenaly
rekordní čísla, nejvyšší od roku 1993. Osobní automobily vzrostly o 13,9 % (na 38 689 ks) a
pohybují se teď přibližně na hodnotách z předkovidového období.
Registrace čistě elektrických OA vzrostly o 25,1 %, hybridní vozy zaznamenaly nárůst o 32,3 %.
Ostatní kategorie též meziročně vzrostly s výjimkou velkých nákladních automobilů.
V období 1‑2/2024 bylo v ČR registrováno celkem 38 689 nových osobních automobilů, 3 953
lehkých užitkových automobilů, 145 autobusů, 1 417 nákladních vozidel, 2 568 motocyklů. Za
stejné období minulého roku to bylo 33 963 osobních automobilů, 3 151 lehkých užitkových
automobilů, 70 autobusů, 1 656 nákladních vozidel a 2 094 motocyklů.
Celkově registrace nových osobních automobilů vzrostly oproti 1-2/2023 o 13,92% (z 33 963 ks
na 38 689 ks, tj. o 4726 ks). Informmoal Josef Pokorný, tajemník Svazu dovozců automobil
V únoru vzrostly meziročně o 8,93%.
První je značka Škoda s 14 812 registrovanými osobními vozy (38,28%), následují Hyundai –
3 711 ks (9,59%), Toyota – 3 123 ks (8,07%), Volkswagen – 2 535 ks (6,55%), Kia –
1 631 ks (4,22%), Dacia – 1 325 ks (3,42%), BMW – 1 040 ks (2,69%), Mercedes-Benz –
926 ks (2,39%), Peugeot – 811 ks (2,10%), Ford – 799 ks (2,07%), atd.
Nejprodávanějšími osobními vozy jsou Škoda OCTAVIA s 4 542 ks (11,74%), dále Škoda KAMIQ
– 2 116 ks (5,47%), Škoda FABIA – 2 042 ks (5,28%), Škoda SCALA – 1 837 ks (4,75%), Hyundai i30
– 1 586 ks (4,10%), Škoda KODIAQ – 1 483 ks (3,83%), Škoda KAROQ – 1 476 ks (3,82%), Hyundai
TUCSON – 1 185 ks (3,06%), Škoda SUPERB – 1 126 ks (2,91%), Toyota COROLLA
– 873 ks (2,26%), atd.
Z pohledu obchodních tříd jsou na prvním místě SUV s 18 058 registrovanými vozy (46,67 %).
Z hlediska paliva vede benzín s 68,85 %, podíl nafty tvoří 23,52 %.
Registrace osobních vozů s alternativním pohonem stouply meziročně o 31 % (9 586 vs. 7 304).
Počet registrovaných elektromobilů se zvýšil o 25,1 % (ze 728 na 911 ks). Hybridní vozy celkem
vzrostly meziročně o 32,3 % (7 844 vs. 5 929), z toho plug-in hybridy pouze o 2,7 % (z 858 na 881
ks).
Podíl firemních automobilů na registracích byl 75 %, privátních 25 %.
Počet dovezených ojetých OA klesl meziročně o 4,2% na 23 375 ks. Jejich průměrné stáří je 10,3
roku, přičemž podíl vozidel starších 10 let činí 48,51%, z toho starších 15 let je 22,46 %.
Registrace lehkých užitkových automobilů zaznamenaly meziroční nárůst o 25,45% (z 3 151 ks
na 3 953 ks, tj. o 802 ks).
V únoru vzrostly meziročně o 37,11%.
První je značka Opel s 551 registrovanými lehkými užitkovými vozy (13,94%), následují Renault –
524 ks (13,26%), Ford – 498 ks (12,60%), Volkswagen – 488 ks (12,35%), Toyota –
444 ks (11,23%), Citroën – 311 ks (7,87%), Peugeot – 265 ks (6,70%), Fiat – 228 ks (5,77%), Iveco
– 204 ks (5,16%), Mercedes-Benz – 179 ks (4,53%), atd.
Registrace nákladních vozidel oproti loňsku klesly o 14,43% (z 1 656 ks na 1 417 ks, tj. o 239 ks).
V únoru klesly meziročně o 13,38%.
První je značka Mercedes-Benz s 317 registrovanými nákladními vozy (22,37%), následují Scania
– 259 ks (18,28%), MAN – 192 ks (13,55%), Volvo – 189 ks (13,34%), Iveco – 172 ks (12,14%), DAF
– 122 ks (8,61%), Renault Trucks – 103 ks (7,27%), Tatra – 34 ks (2,40%), Ford – 22 ks (1,55%),
Fuso – 6 ks (0,42%), atd.
Registrace autobusů vzrostly o 107,14% (ze 70 ks na 145 ks, tj. o 75 ks).
V únoru se meziročně zvýšily o 340,00%. Tento prudký nárůst je však dán velmi nízkou loňskou
základnou.
První je značka Iveco Bus s 63 registrovanými autobusy (43,45%), následují MAN – 21 ks (14,48%),
Setra – 20 ks (13,79%), Rošero-P – 20 ks (13,79%), SOR – 7 ks (4,83%), Mercedes-Benz –
7 ks (4,83%), Isuzu – 3 ks (2,07%), VDL – 1 ks (0,69%), Ford – 1 ks (0,69%), Torsus – 1 ks (0,69%),
Irizar – 1 ks (0,69%).
Kategorie motocyklů zaznamenala meziroční nárůst o 22,64% (z 2 094 ks na 2 568 ks, tj. o
474 ks).
V únoru registrace, zřejmě i díky teplému počasí, vzrostly o 34,35%.
První je značka Honda s 501 registrovanými motocykly (19,51%), následují CF Moto –
378 ks (14,72%), KTM – 183 ks (7,13%), BMW – 142 ks (5,53%), Yamaha – 108 ks (4,21%), Aprilia
– 76 ks (2,96%), Kentoya – 68 ks (2,65%), Segway – 66 ks (2,57%), Piaggio – 66 ks (2,57%), Suzuki
– 59 ks (2,30%), atd.
Podrobné tabulky jsou uvedeny v sekci Statistika na http://portal.sda-cia.cz/.
Text: Tibor Šuľa
Foto: archiv

