V říjnu pokračoval meziroční nárůst registrací nových vozidel. U osobních automobilů vzrostly
o 18 % (celoročně o 16,7 %). Lehkých užitkových vozů je letos registrovaných nejvíce od r. 2008,
a to jak celoročně (18 350 ks, +33 %), tak i v 10. měsíci (+89,4 %).
V říjnu rostly meziročně registrace i v kategoriích motocyklů o 25 %, nákladních automobilů o
14,6 % a autobusů o 85 %.
Výrazný meziroční nárůst se projevil i u bateriových OA, kde celoroční čísla vzrostla o 70 % a
říjnová dokonce o 156 %. Podíl bateriových automobilů tím dosáhl v říjnu 3,8 % z celkových
registrací.
V období 1‑10/2023 bylo v ČR registrováno celkem 186 886 nových osobních automobilů, 18 350
lehkých užitkových automobilů, 613 autobusů, 8 751 nákladních vozidel, 24 955 motocyklů. Za
stejné období minulého roku to bylo 160 126 osobních automobilů, 13 751 lehkých užitkových
automobilů, 1 021 autobusů, 7 170 nákladních vozidel a 23 628 motocyklů.
Celkově letos registrace nových osobních automobilů vzrostly oproti 1‑10/2022 o 16,71%
(z 160 126 ks na 186 886 ks, tj. o 26760 ks), Informoval Josef Pokorný, tajemník Svazu dovozců automobilů.
V říjnu vzrostly meziročně o 18,66%.
První je značka Škoda s 65 434 registrovanými osobními vozy (35,01%), následují Hyundai –
17 213 ks (9,21%), Volkswagen – 16 432 ks (8,79%), Toyota – 14 854 ks (7,95%), Kia –
9 649 ks (5,16%), Mercedes-Benz – 7 153 ks (3,83%), Dacia – 6 258 ks (3,35%), BMW –
5 007 ks (2,68%), Ford – 4 960 ks (2,65%), Peugeot – 3 749 ks (2,01%), atd.
V říjnu bylo pořadí na prvních 4 místech Škoda, Volkswagen, Toyota, Hyundai.
Nejprodávanějšími osobními vozy jsou Škoda OCTAVIA s 18 425 ks (9,86%), dále Škoda FABIA
– 8 617 ks (4,61%), Škoda SCALA – 8 246 ks (4,41%), Škoda KAMIQ – 7 914 ks (4,23%), Škoda
KAROQ – 7 849 ks (4,20%), Škoda KODIAQ – 7 609 ks (4,07%), Hyundai i30 – 6 685 ks (3,58%),
Hyundai TUCSON – 5 407 ks (2,89%), Škoda SUPERB – 5 318 ks (2,85%), Volkswagen GOLF
– 4 871 ks (2,61%), atd.
Z pohledu obchodních tříd jsou na prvním místě dlouhodobě SUV s 83 882 registrovanými
vozy (44,88%).
Z hlediska paliva vede benzín s 66,38%, podíl nafty tvoří 25,18%.
Registrace vozů s alternativním pohonem stouply oproti loňskému roku o 39,4% (z 30 157 na 42
046 ks) a tvoří již 22,5 % všech registrovaných OA. Počet registrovaných elektromobilů se zvýšil
o 69,93% (z 3 156 na 5 363 ks) a jejich podíl na celkových registracích se zvýšil na 2,87%. Plug-in
hybridní vozy vzrostly meziročně o 70,59% (z 2 781 na 4 744 ks).
V říjnu vzrostl počet registrovaných elektromobilů meziročně o 156% a jejich podíl na celkových
registracích činil 3,8%. Z čistě elektrických vozů byly v říjnu nejprodávanější značky Škoda, Tesla,
Hyundai, BMW a Mercedes.
Podíl firemních automobilů na registracích OA za 1-10/2023 byl 75%, privátních 25% (v říjnu 77%
resp. 23%).
Počet dovezených ojetých OA klesl meziročně o 4,9% na 132 014 ks. Jejich průměrné stáří je 10,6
roku, přičemž podíl vozidel starších 10 let činí 49,36%, starších 15 let je 23,33%.
Registrace lehkých užitkových automobilů zaznamenaly oproti 1‑10/2022 nárůst o 33,44%
(z 13 751 ks na 18 350 ks, tj. o 4599 ks).
V říjnu vzrostly meziročně o 89,44%.
První je značka Renault s 2 724 registrovanými lehkými užitkovými vozy (14,84%), následují
Volkswagen – 2 289 ks (12,47%), Opel – 2 086 ks (11,37%), Ford – 2 021 ks (11,01%), Toyota –
1 820 ks (9,92%), Peugeot – 1 573 ks (8,57%), Citroën – 1 344 ks (7,32%), Mercedes-Benz –
1 136 ks (6,19%), Fiat – 1 119 ks (6,10%), Iveco – 1 052 ks (5,73%), atd.
Registrace nákladních vozidel oproti loňsku vzrostly celkově o 22,05% (ze 7 170 ks na 8 751 ks,
tj. o 1581 ks).
V říjnu vzrostly meziročně o 14,67%.
První je značka Mercedes-Benz s 1 798 registrovanými nákladními vozy (20,55%), následují Volvo
– 1 445 ks (16,51%), DAF – 1 271 ks (14,52%), MAN – 1 249 ks (14,27%), Scania –
1 072 ks (12,25%), Iveco – 941 ks (10,75%), Renault Trucks – 471 ks (5,38%), Tatra –
207 ks (2,37%), Ford – 165 ks (1,89%), Fuso – 92 ks (1,05%), atd.
Celkově registrace autobusů klesly za deset měsíců letošního roku o 39,96% (z 1 021 ks na
613 ks, tj. o 408 ks).
V říjnu vzrostly meziročně o 85,71%.
První je značka Setra se 159 registrovanými autobusy (25,94%), následují Iveco Bus –
140 ks (22,84%), Otokar – 90 ks (14,68%), Mercedes-Benz – 87 ks (14,19%), SOR – 62 ks (10,11%),
MAN – 24 ks (3,92%), Isuzu – 20 ks (3,26%), Irizar – 9 ks (1,47%), Rošero-P – 8 ks (1,31%), Iveco –
3 ks (0,49%), Solaris – 3 ks (0,49%), atd.
Kategorie motocyklů zaznamenala meziroční nárůst o 5,62% (z 23 628 ks na 24 955 ks, tj. o
1327 ks).
V říjnu vzrostly registrace meziročně o 24,98%.
První je značka Honda s 6 639 registrovanými motocykly (26,60%), následují CF Moto –
2 257 ks (9,04%), Yamaha – 1 587 ks (6,36%), KTM – 1 220 ks (4,89%), BMW – 1 103 ks (4,42%),
Piaggio – 994 ks (3,98%), Maxon – 963 ks (3,86%), Aprilia – 932 ks (3,73%), Kawasaki –
783 ks (3,14%), Kentoya – 587 ks (2,35%), atd.
Text: Tibor Šuľa
Foto: archiv

