Registrace nových vozidel vykázaly v prvním pololetí stabilní růst. U osobních
mobilů o
plných 16,8 % a projevilo se tak i zlepšení dodávek nových vozů. Každé čtvrté prodané vozidlo
nadále připadá na soukromé osoby.
Informoval Svaz dovozcu automobilů (SDA).Pokračuje nárůst podílu automobilů s alternativním pohonem, registrace vozidel s čistě
elektrickým pohonem vzrostly o 56 %.
Dovoz ojetých osobních automobilů poklesl o 8,9 %, nicméně téměř čtvrtinu tvoří vozy starší 15
let.
Registrace motocyklů v měsíci červnu dosáhly nejvyššího počtu od r. 2008.
Registrace nových vozidel vykázaly v prvním pololetí stabilní růst. U osobních automobilů o
plných 16,8 % a projevilo se tak i zlepšení dodávek nových vozů. Každé čtvrté prodané vozidlo
nadále připadá na soukromé osoby.
Pokračuje nárůst podílu automobilů s alternativním pohonem, registrace vozidel s čistě
elektrickým pohonem vzrostly o 56 %.
Dovoz ojetých osobních automobilů poklesl o 8,9 %, nicméně téměř čtvrtinu tvoří vozy starší 15
let.
Registrace motocyklů v měsíci červnu dosáhly nejvyššího počtu od r. 2008.
V období 1‑6/2023 bylo v ČR registrováno celkem 115 548
nových osobních automobilů, 10 726 lehkých užitkových
automobilů, 306 autobusů, 5 250 nákladních vozidel,
15 459 motocyklů. Za stejné období minulého roku to bylo
98 916 osobních automobilů, 8 841 lehkých užitkových
automobilů, 886 autobusů, 4 487 nákladních vozidel a
15 178 motocyklů.
elkově registrace nových osobních vozů v období
1‑ 6/2023 vzrostly oproti 1‑ 6/2022 o 16,81 % (z 98 916 ks
na 115 548 ks, tj. o 16632 ks).
V červnu vzrostly meziročně o 9,30 %.
Podíl firemních automobilů činil v 1. pololetí 75,1 %,
privátních 24,9 %.
První je značka Škoda
První je značka Škoda s 41 099 registrovanými osobními
vozy (35,57 %), následují Hyundai – 10 498 ks (9,09 %),
Volkswagen – 9 673 ks (8,37 %), Toyota – 8 529 ks (7,38
%), Kia – 5 886 ks (5,09 %), Mercedes-Benz – 4 647 ks (4,02
%), Dacia – 4 305 ks (3,73 %), Ford – 3 166 ks (2,74 %),
BMW – 3 048 ks (2,64 %), Audi – 2 280 ks (1,97 %), atd
První je značka Škoda s 41 099 registrovanými osobními
vozy (35,57 %), následují Hyundai – 10 498 ks (9,09 %),
Volkswagen – 9 673 ks (8,37 %), Toyota – 8 529 ks (7,38
%), Kia – 5 886 ks (5,09 %), Mercedes-Benz – 4 647 ks (4,02
%), Dacia – 4 305 ks (3,73 %), Ford – 3 166 ks (2,74 %),
BMW – 3 048 ks (2,64 %), Audi – 2 280 ks (1,97 %), atd.
Nejprodávanějšími osobními vozy jsou Škoda OCTAVIA
s 11 673 ks (10,10 %), dále Škoda FABIA – 5 630 ks (4,87
%), Škoda KAMIQ – 4 949 ks (4,28 %), Škoda SCALA –
4 878 ks (4,22 %), Škoda KAROQ – 4 814 ks (4,17 %),
Škoda KODIAQ – 4 762 ks (4,12 %), Hyundai i30 –
3 971 ks (3,44 %), Škoda SUPERB – 3 721 ks (3,22 %),
Hyundai TUCSON – 3 395 ks (2,94 %), Kia CEED –
2 243 ks (1,94 %), atd.
Z pohledu obchodních tříd jsou na prvním místě SUV
s 51 761 registrovanými vozy (44,80 %, obdobně jako
v předchozím roce), na druhém místě nižší střední třída
s 18 331 ks (15,86 %), následují střední – 14 383 ks (12,45
%), malé – 12 386 ks (10,72 %), MPV – 8 845 ks (7,65 %),
vyšší střední – 4 932 ks (4,27 %), mini – 1 470 ks, sportovní
– 936 ks, luxusní – 405 ks.
Z hlediska paliva vede benzín s 65,63 % (75 831 ks), na
druhém místě je nafta s 26,17 % (meziroční nárůst o 1,1 %,
s 30 234 ks), následuje elektro – 2,59 % (2 992 ks),
Benzin+elektro – 2 507 ks, benzín+LPG – 1 853 ks, CNG –
288 ks
Osobních vozů s hybridně-elektrickým pohonem bylo
registrováno 19 436 (+37 %), z toho plug-in hybridů 2 622
(+ 61 %).
Registrace vozů s alternativním pohonem stoupla na
24 569 vozidel z loňských 18 714 vozidel (+31,3 %). Podíl
vozů s alternativním pohonem činí 21,3 %.
Nejoblíbenější barvou je šedá s 35 868 ks registrovaných
osobních vozů (31,04 %), dále bílá s 29 226 ks (25,29 %),
modrá – 14 644 ks (12,67 %), červená – 13 634 ks (11,80
%), černá – 12 323 ks (10,66 %), oranžová – 3 382 ks,
zelená – 2 761 ks, hnědá – 2 248 ks, žlutozelená – 1 379 ks,
fialová – 83 ks.
Podle provedení karosérie jsou na prvním místě SUV
s 44,80 % (51 761 ks), na druhém místě pak kombi s 19,08
% (22 044 ks), následují hatch/lift – 17,08 % (19 741 ks),
MPV – 7,65 % (8 845 ks), sedany – 7,32 % (8 460 ks), mini –
1 470 ks, sportovní – 936 ks, víceúčelové – 159 ks, kupé –
33 ks.
Registrace dovážených ojetých OA v období 1‑6/2023
klesly meziročně o 8,9 % na 81 369 ks. Jejich průměrné
stáří je 10,7 roku, přičemž podíl vozidel starších 10 let činí
49,41 %, starších 15 let je 23,47 %.
OJETÉ OSOBNÍ AUTOMOB ILY
Registrace dovážených ojetých OA v období 1‑6/2023
klesly meziročně o 8,9 % na 81 369 ks. Jejich průměrné
stáří je 10,7 roku, přičemž podíl vozidel starších 10 let činí
49,41 %, starších 15 let je 23,47 %.
LEHKÉ UŽITKOVÉ AUTOM OBILY
Celkově registrace nových lehkých užitkových vozů
v období 1-6/2023 vzrostly oproti 1-6/2022 o 21,32 %
(z 8 841 ks na 10 726 ks, tj. o 1885 ks).
V červnu vzrostly meziročně o 24,37 %.
První je značka Renault s 1 768 registrovanými lehkými
užitkovými vozy (16,48 %), následují Volkswagen –
1 360 ks (12,68 %), Opel – 1 314 ks (12,25 %), Ford –
1 209 ks (11,27 %), Toyota – 1 036 ks (9,66 %), Peugeot –
772 ks (7,20 %), Mercedes-Benz – 720 ks (6,71 %), Fiat –
641 ks (5,98 %), Citroën – 609 ks (5,68 %), Iveco –
608 ks (5,67 %), atd
Nejprodávanějšími lehkými užitkovými vozy jsou Renault
MASTER s 1 046 ks (9,75 %), dále Opel MOVANO –
860 ks (8,02 %), Iveco DAILY – 571 ks (5,32 %), Peugeot
BOXER – 543 ks (5,06 %), Volkswagen CRAFTER –
491 ks (4,58 %), Mercedes-Benz SPRINTER – 490 ks (4,57
%), Ford TRANSIT – 477 ks (4,45 %), Opel COMBO –
430 ks (4,01 %), Citroën JUMPER – 427 ks (3,98 %),
Volkswagen CADDY – 414 ks (3,86 %), atd.
Z pohledu obchodních tříd jsou na prvním místě vozy do
3,5 t s 6 619 registrovanými ks (61,71 %), na druhém místě
vozy do 3,0 t s 3 380 ks (31,51 %), následují do 2,0 t –
353 ks.
Z hlediska paliva vede nafta s 89,04 % (9 550 ks), na
druhém místě je benzín s 5,49 % (589 ks), následuje
elektro – 166 ks, benzín+LPG – 43 ks, CNG – 3 ks,
Benzin+elektro – 1 ks.
Nejoblíbenější barvou je bílá s 8 117 ks registrovaných
lehkých užitkových vozů (75,68 %), na druhém místě je
šedá s 1 045 ks (9,74 %), následuje modrá – 442 ks (4,12
%), černá – 395 ks (3,68 %), zelená – 246 ks, červená –
208 ks, oranžová – 150 ks, žlutozelená – 76 ks, hnědá –
47 ks.
Text: Tibor Šuľa podle SDA
Foto: archiv

