SDAV dubnu letošního roku se meziročně zvýšil počet registrací nových osobních automobilů o
25,25% na 18 429 ks.


Vedle osobních automobilů letos (za duben i celoročně) meziročně vzrostly i registrace lehkých
užitkových vozů, nákladních automobilů a motocyklů. Pouze autobusy zaznamenaly propad.
Počet registrovaných elektromobilů a plug-in hybridů se letos zvýšil o více než 70%.
Dovoz ojetých automobilů letos za první čtyři měsíce poklesl o 10,1%, ale jejich průměrné stáří
je stále velmi vysoké - v současné době je to 11 let! Informoval Josef Pokorný, tajemník Svazu dovozců automobilů (SDA).
V období 1‑4/2023 bylo v ČR registrováno celkem 74 770 nových osobních automobilů, 6 776
lehkých užitkových automobilů, 167 autobusů, 3 459 nákladních vozidel, 8 110 motocyklů. Za
stejné období minulého roku to bylo 62 105 osobních automobilů, 5 349 lehkých užitkových
automobilů, 467 autobusů, 2 775 nákladních vozidel a 8 065 motocyklů.
Celkově registrace nových osobních automobilů vzrostly oproti 1‑4/2022 o 20,39% (z 62 105 ks
na 74 770 ks, tj. o 12 665 ks).


V dubnu vzrostly meziročně o 25,25%.
První je značka Škoda s 26 843 registrovanými osobními vozy (35,90%), následují Hyundai –
6 605 ks (8,83%), Volkswagen – 5 915 ks (7,91%), Toyota – 5 833 ks (7,80%), Kia –
3 577 ks (4,78%), Mercedes-Benz – 3 094 ks (4,14%), Dacia – 3 022 ks (4,04%), Ford –
2 105 ks (2,82%), BMW – 1 900 ks (2,54%), Peugeot – 1 595 ks (2,13%), atd.
Nejprodávanějšími osobními vozy jsou Škoda OCTAVIA s 6 986 ks (9,34%), dále Škoda FABIA
– 4 131 ks (5,52%), Škoda KAMIQ – 3 445 ks (4,61%), Škoda KODIAQ – 3 247 ks (4,34%), Škoda
SCALA – 3 238 ks (4,33%), Škoda KAROQ – 3 075 ks (4,11%), Hyundai i30 – 2 555 ks (3,42%),
Škoda SUPERB – 2 321 ks (3,10%), Hyundai TUCSON – 2 123 ks (2,84%), Kia CEED
– 1 285 ks (1,72%), atd.
Z pohledu obchodních tříd jsou na prvním místě SUV s 34 089 registrovanými vozy (45,59%).
Z hlediska paliva vede benzín s 66,39%, podíl nafty tvoří 25,57%.
Registrace vozů s alternativním pohonem stouply oproti loňskému roku o 36,21% (15 760 vs.
11570). Počet registrovaných elektromobilů se zvýšil o 72,75% (z 1 035 na 1 788 ks). Plug-in
hybridní vozy vzrostly meziročně o 71,68% (z 985 na 1 691 ks).
Podíl firemních automobilů na registracích OA za 1-2/2023 byl 74,5%, privátních 25,5%.
Počet dovezených ojetých OA klesl meziročně o 10,1% na 51 912 ks. Jejich průměrné stáří je 11
let, přičemž podíl vozidel starších 10 let činí 50,46%, starších 15 let je 24,28%.
Registrace lehkých užitkových automobilů zaznamenaly oproti 1‑4/2022 nárůst o 26,68%
(z 5 349 ks na 6 776 ks, tj. o 1427 ks).
V dubnu vzrostly meziročně o 29,67%.
První je značka Renault s 1 198 registrovanými lehkými užitkovými vozy (17,68%), následují Ford
– 833 ks (12,29%), Volkswagen – 814 ks (12,01%), Opel – 809 ks (11,94%), Toyota –
664 ks (9,80%), Peugeot – 512 ks (7,56%), Mercedes-Benz – 454 ks (6,70%), Fiat – 392 ks (5,79%),
Citroën – 364 ks (5,37%), Iveco – 332 ks (4,90%), atd.
Registrace nákladních vozidel oproti loňsku vzrostly celkově o 24,65% (z 2 775 ks na 3 459 ks, tj.
o 684 ks).


Vzrostly meziročně o 7,10%
První je značka Mercedes-Benz s 660 registrovanými nákladními vozy (19,08%), následují Volvo –
657 ks (18,99%), MAN – 497 ks (14,37%), Scania – 453 ks (13,10%), DAF – 439 ks (12,69%), Iveco
– 355 ks (10,26%), Renault Trucks – 191 ks (5,52%), Tatra – 77 ks (2,23%), Ford – 63 ks (1,82%),
Fuso – 48 ks (1,39%), atd.
Celkově registrace autobusů klesly za první čtyři měsíce letošního roku o 64,24% (ze 467 ks na
167 ks, tj. o 300 ks).


Klesly meziročně o 16,83n%.
První je značka Setra s 52 registrovanými autobusy (31,14%), následují Iveco Bus –
50 ks (29,94%), SOR – 22 ks (13,17%), MAN – 13 ks (7,78%), Mercedes-Benz – 13 ks (7,78%), Isuzu
– 9 ks (5,39%), Rošero-P – 3 ks (1,80%), Ford – 2 ks (1,20%), Iveco – 1 ks (0,60%), Volvo –
1 ks (0,60%), Scania – 1 ks (0,60%).
Kategorie motocyklů zaznamenala meziroční nárůst o 0,56% (z 8 065 ks na 8 110 ks, tj. o 45 ks).
V dubnu vzrostly meziročně o 5,81%.
První je značka Honda s 2 007 registrovanými motocykly (24,75%), následují CF Moto –
852 ks (10,51%), Yamaha – 553 ks (6,82%), BMW – 491 ks (6,05%), KTM – 453 ks (5,59%), Piaggio
– 297 ks (3,66%), Kawasaki – 278 ks (3,43%), Aprilia – 275 ks (3,39%), Segway – 216 ks (2,66%),
Maxon – 211 ks (2,60%),


Text: Tibor Šuľa podle
Foto:

Prečítajte si aj