V listopadu se počet registrovaných osobních automobilů v Česku meziročně zvýšil, celkové letošní
prodeje jsou však oproti roku 2021 stále o 6,9% nižší.
Velký meziroční propad pokračuje u lehkých užitkových automobilů (za 1-11 o 12,1%), ostatní
kategorie vozidel zaznamenaly nárůst.Informoval Svazu dovozců automobilů (SDA).
Výrazně rostou registrace bateriových osobních vozů, za listopad z loňských 292 ks na 447 ks
(+53%).
V období 1‑11/2022 bylo v ČR registrováno celkem 177 534 nových osobních automobilů, 15 181
lehkých užitkových automobilů, 1 084 autobusů, 8 026 nákladních vozidel, 24 724 motocyklů. Za
stejné období minulého roku to bylo 190 668 nových osobních automobilů, 17 274 lehkých
užitkových automobilů, 868 autobusů, 7 638 nákladních vozidel a 21 057 motocyklů.
Celkově registrace nových osobních automobilů klesly oproti 1‑11/2021 o 6,89% (ze 190 668 ks
na 177 534 ks, tj. o 13134 ks). V listopadu vzrostly meziročně o 7,63%.
První je značka Škoda s 58 029 registrovanými osobními vozy (32,69%), následují Hyundai –
17 486 ks (9,85%), Volkswagen – 14 907 ks (8,40%), Toyota – 10 994 ks (6,19%), Kia – 9 537 ks
(5,37%), Dacia – 8 376 ks (4,72%), Ford – 6 942 ks (3,91%), Mercedes-Benz – 6 568 ks (3,70%),
Peugeot – 4 606 ks (2,59%), BMW – 4 311 ks (2,43%), atd.
Nejprodávanějšími osobními vozy jsou Škoda OCTAVIA s 13 034 ks (7,34%), dále Škoda FABIA
– 11 949 ks (6,73%), Hyundai i30 – 7 633 ks (4,30%), Škoda KAROQ – 7 422 ks (4,18%), Škoda
KAMIQ – 6 314 ks (3,56%), Škoda SUPERB – 5 946 ks (3,35%), Škoda SCALA – 5 851 ks (3,30%),
Škoda KODIAQ – 5 804 ks (3,27%), Hyundai TUCSON – 5 528 ks (3,11%), Kia CEED – 3 749 ks
(2,11%), atd.
Z pohledu obchodních tříd jsou na prvním místě SUV s 79 244 registrovanými vozy (44,64%).
Z hlediska paliva vede benzín s 66,48%, podíl nafty tvoří 24,75%.
Registrace vozů s alternativním pohonem stouply oproti loňsku o 30,37% (z 25 766 na 33 592).
Počet registrovaných elektromobilů vzrostl meziročně o 56% (z 2 313 na 3 603 ks), na celkových
registracích OA se podílejí 2,03%. Plug-in hybridní vozy poklesly o 6,83% (z 3 427 na 3 193 ks).
Podíl firemních automobilů za 1-11/2022 činí 73%, privátních 27%.
V letošním roce bylo registrováno 151 242 dovezených ojetých OA. Jejich průměrné stáří je 10,8
roku, přičemž podíl vozidel starších 10 let činí 52,61%, z toho starších 15 let je 23,65%
Registrace lehkých užitkových automobilů zaznamenaly celkově pokles o 12,12% (z 17 274 ks na
15 181 ks, tj. o 2093 ks). V listopadu klesly meziročně o 3,70%.
První je značka Renault s 2 482 registrovanými lehkými užitkovými vozy (16,35%), následují Ford
– 1 786 ks (11,76%), Peugeot – 1 704 ks (11,22%), Citroën – 1 484 ks (9,78%), Iveco – 1 312 ks
(8,64%), Toyota – 1 304 ks (8,59%), Opel – 1 114 ks (7,34%), Volkswagen – 1 075 ks (7,08%),
Mercedes-Benz – 1 005 ks (6,62%), Fiat – 631 ks (4,16%), atd.
Celkově registrace nákladních vozidel oproti loňsku vzrostly o 5,08% (ze 7 638 ks na 8 026 ks, tj.
o 388 ks). V listopadu vzrostly meziročně o 15,52%.
První je značka Mercedes-Benz s 1 583 registrovanými nákladními vozy (19,72%), následují Volvo
– 1 535 ks (19,13%), DAF – 1 340 ks (16,70%), MAN – 963 ks (12,00%), Scania – 863 ks (10,75%),
Iveco – 729 ks (9,08%), Renault Trucks – 506 ks (6,30%), Tatra – 274 ks (3,41%), Ford – 174 ks
(2,17%), Fuso – 34 ks (0,42%).
Celkově registrace autobusů vzrostly oproti 1‑11/2021 o 24,88% (z 868 ks na 1 084 ks, tj. o
216 ks). V listopadu se meziročně zvýšily o 70,27%.
První je značka Iveco Bus s 398 registrovanými autobusy (36,72%), následují SOR – 253 ks
(23,34%), Setra – 226 ks (20,85%), Mercedes-Benz – 48 ks (4,43%), Solaris – 37 ks (3,41%), MAN
– 28 ks (2,58%), Iveco – 24 ks (2,21%), Isuzu – 20 ks (1,85%), Škoda – 14 ks (1,29%), Ford – 10 ks
(0,92%), atd.
Kategorie motocyklů zaznamenala meziroční nárůst o 17,41% (z 21 057 ks na 24 724 ks, tj. o
3667 ks). V listopadu vzrostly registrace meziročně o 13,69%.
První je značka Honda s 4 780 registrovanými motocykly (19,33%), následují CF Moto – 2 275 ks
(9,20%), Yamaha – 1 665 ks (6,73%), Piaggio – 1 373 ks (5,55%), BMW – 1 061 ks (4,29%), KTM –
970 ks (3,92%), Kentoya – 921 ks (3,73%), Maxon – 908 ks (3,67%), Aprilia – 833 ks (3,37%), Hecht
– 806 ks (3,26%), atd.
Text. Tior Šuľa podle SDA
Foto: archív

