Statistiky registrací vozidel v Česku za prvních sedm měsíců ukázaly u všech kategorií,, s výjimkou motocyklů, pokles oproti roku 2019.
V červenci osobní automobily zaznamenaly pokles oproti roku 2020 (-7%) i roku 2019 (-15,6%).
Mimo jiné se zde projevuje i vliv chybějících komponentů pro jejich výrobu. Registrace vozů s alternativním pohonem jsou letos oproti loňsku téměř dvojnásobné. Uvedl Josef Pokorný, tajemník Svazu dovozců automobilů (SDA).
„Plně elektrických osobních automobilů přibylo v červenci 164 ks (za 7/2020 – 120 ks), což se odrazilo i na celkovém meziročním nárůstu za prvních sedm měsíců (1426 ks vs. 1374 ks). Z evropského pohledu jsou tyto hodnoty však nadále velmi nízké a řadí ČR mezi země EU s nejnižším počtem registrovaných elektromobilů,“řekl J. Pokorný.
Podíl registrovaných osobních automobilů s naftovým pohonem poklesl na 25,82%. Vzhledem k nestandardní situaci v roce 2020 není meziroční srovnání příliš vypovídající, proto opět uvádíme v jednotlivých kategoriích i porovnání s rokem 2019.
V období 1‑7/2021 bylo v ČR registrováno celkem 131 210 nových osobních automobilů, 10 776 lehkých užitkových automobilů, 716 autobusů, 5 123 nákladních vozidel, 15 087 motocyklů. Za stejné období minulého roku to bylo 114 799 osobních automobilů, 8 701 lehkých užitkových automobilů, 801 autobusů, 3 802 nákladních vozidel a 13 879 motocyklů.
Celkově registrace nových osobních automobilů vzrostly oproti 1‑7/2020 o 14,30 % (z 114 799 ks na 131 210 ks, tj. o 16 411 ks). (Oproti r. 2019 poklesly o 12,71 %.)
V červenci klesly meziročně o 6,90 %.
První je značka Škoda s 46 272 registrovanými osobními vozy (35,27 %), následují Hyundai – 11 997 ks (9,14 %), Volkswagen – 11 910 ks (9,08 %), Toyota – 5 989 ks (4,56 %), Mercedes-Benz –
5 575 ks (4,25 %), Kia – 5 401 ks (4,12 %), Peugeot – 5 321 ks (4,06 %), Ford – 4 704 ks (3,59 %), Seat – 4 341 ks (3,31 %), Dacia – 3 983 ks (3,04 %).
Nejprodávanějšími osobními vozy jsou v ČR Škoda FABIA s 9 466 ks (7,21 %), Škoda OCTAVIA – 9 237 ks (7,04 %), Škoda KAMIQ – 7 107 ks (5,42 %), Škoda KAROQ – 6 553 ks (4,99 %), Hyundaii 30 – 6 382 ks (4,86 %), Škoda SCALA – 5 209 ks (3,97 %), Škoda KODIAQ – 4 341 ks (3,31 %), Škoda
SUPERB – 3 541 ks (2,70 %), Hyundai TUCSON – 3 360 ks (2,56%), Volkswagen GOLF – 3 344 ks
(2,55%). Téměř 43 % registrovaných vozidel je z třídy SUV, z toho kategorie C-SUV (druhá ze čtyř dle velikosti) tvoří 72 %.
Z hlediska paliva vede benzín s 67,49 %, podíl nafty poklesl na 25,82 %.
Registrace vozů s alternativním pohonem jsou letos téměř dvojnásobné oproti loňsku (16 037 vs. 8 224). Počet registrovaných elektromobilů se nepatrně zvýšil o 3,8 % (z 1 374 na 1 426 ks);
nejvíce jich registrovaly značky Škoda – 501 ks, Volkswagen – 173 ks, Hyundai – 146 ks a Tesla – 136 ks. Plug-in hybridní vozy vzrostly meziročně o 185 % (z 858 na 2 445 ks).
Podíl firemních automobilů na celkových registracích OA činí 77 %, privátních 23 %.
Počet dovezených ojetých OA vzrostl meziročně o 18,7 % na 100 388 ks. (Oproti r. 2019 poklesl o 5,3 %.)
Jejich průměrné stáří je 10,5 roku, přičemž podíl vozidel starších 10 let činí 51,56 %, starších 15 let je 21,43 %.
Registrace lehkých užitkových automobilů zaznamenaly celkově nárůst o 23,85% (z 8 701 ks na 10 776 ks, tj. o 2075 ks). (Oproti r. 2019 poklesly o 8,86%.)
V červenci vzrostly meziročně o 11,62%.
První je značka Fiat s 1 398 registrovanými lehkými užitkovými vozy (12,97 %), následují Renault
– 1 318 ks (12,23 %), Peugeot – 1 205 ks (11,18 %), Volkswagen – 1 099 ks (10,20 %), Ford – 966 ks
(8,96%), Citroën – 907 ks (8,42 %), Iveco – 780 ks (7,24 %), Toyota – 767 ks (7,12 %), Mercedes-
Benz – 655 ks (6,08 %), Dacia – 457 ks (4,24 %), atd.
Z hlediska paliva: nafta 89,85% (9 682 ks), benzín 4,48% (483 ks), CNG – 127 ks, elektro – 45 ks.
Celkově registrace nákladních vozidel oproti loňsku vzrostly o 34,74% (z 3 802 ks na 5 123 ks, tj. o 1321 ks). (Oproti r. 2019 poklesly o 21%.)
V červenci vzrostly meziročně o 10,75%.
První je značka Mercedes-Benz s 924 registrovanými nákladními vozy (18,04%), následují MAN – 877 ks (17,12%), DAF – 826 ks (16,12%), Volvo – 745 ks (14,54%), Scania – 729 ks (14,23%), Iveco
– 529 ks (10,33%), Renault Trucks – 231 ks (4,51%), Tatra – 167 ks (3,26%), Ford – 58 ks (1,13%),
Fuso – 22 ks (0,43%), atd.
Registrace autobusů jsou letos o 10,61% nižší než před rokem (pokles z 801 ks na 716 ks, tj. o 85 ks). (Oproti r. 2019 poklesly o 0,3%.)
V červenci klesly meziročně o 1,74%.
První je značka Iveco Bus s 272 registrovanými autobusy (37,99 %), následují SOR – 227 ks (31,70 %), Setra – 75 ks (10,47 %), Solaris – 48 ks (6,70 %), Mercedes-Benz – 28 ks (3,91 %), Iveco –
26 ks (3,63 %), Higer – 11 ks (1,54 %), Rošero-P – 11 ks (1,54 %), BMC – 5 ks (0,70 %), MAN – 4 ks
(0,56 %), atd.
Kategorie motocyklů zaznamenala meziroční nárůst o 8,70% (z 13 879 ks na 15 087 ks, tj. o 1208 ks). (Oproti r. 2019 vzrostla o 13,4 %.)
V červenci klesly registrace meziročně o 7,45%.
První je značka Honda s 2 852 registrovanými motocykly (18,90 %), následují Yamaha – 1 273 ks
(8,44%), CF Moto – 1 070 ks (7,09 %), BMW – 861 ks (5,71 %), Piaggio – 764 ks (5,06 %), KTM –
718 ks (4,76 %), Kentoya – 529 ks (3,51 %), Hecht – 484 ks (3,21 %), Kawasaki – 481 ks (3,19 %),
Linhai – 435 ks (2,88 %).
Text: Tibor Šuľa
Foto: archív

