main 20230224140733 downloadPoľsko je pre Slovákov čoraz atraktívnejším miestom na budovanie kariéry. Vďaka rastúcej ekonomike a čoraz väčšiemu dopytu po vysokokvalifikovanej pracovnej sile ponúka Poľsko široké spektrum pracovných možností - najmä v strojárskom sektore.

Sprievodca krok za krokom

Pre odštartovanie kariéry v Poľsku je dôležité pripraviť sa na hľadanie práce. Tu je niekoľko krokov, ktoré vám v tom pomôžu:

Nájdite si svoju oblasť: 

Nájdite si segment, v ktorom chcete budovať svoju kariéru a sústreďte sa na hľadanie práce v tejto oblasti.

Prehodnoťte možnosti osobného rastu skôr, ako začnete s hľadaním práce:

Ak viete, že vašimi silnými stránkami je znalosť cudzích jazykov, špecifickej branže (napr. IT sektor alebo obsluha zákazníka) alebo bohaté pracovné skúsenosti, s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete mať problém nájsť si prácu. Ak to ale nie je váš prípad, je dobré zvážiť ďalšie možnosti vzdelávania sa v podobe kurzov alebo samoštúdia, s cieľom zvýšenia svojich šancí na trhu práce. Takýmto spôsobom môžete siahnuť aj na vyššie platové ohodnotenie.

Vytvorte si profesionálny životopis:

Vaše CV je vašou vizitkou a malo by byť preto pripravené čo najlepšie. Uistite sa, že je aktuálne a zodpovedá požiadavkám vami hľadanej práce. Je dobré pripraviť svoje CV aj v anglickom jazyku.

obraz 2

Vyhľadávanie v štýle smart:

Pracovné príležitosti hľadajte na rôznych, ale dôveryhodných miestach ako napríklad portály s pracovnými ponukami, pracovné agentúry, networking atď., aby ste si našli vysnívanú prácu.

Nadväzujte pracovné kontakty

Nadväzovanie pracovných kontaktov je dôležité pre budovanie kariéry v ktorejkoľvek krajine, výnimkou nie je ani Poľsko. Tu je niekoľko spôsobov nadväzovania pracovných kontaktov:

  • Networking: zúčastňujte sa rôznych pracovných udalostí a vymieňajte si vizitky s inými odborníkmi 
  • Spolupracujte s inými zamestnancami: spolupráca s inými zamestnancami vám môže pomôcť nadväzovať nové kontakty a budovať svoju kariéru.
  • Využívajte sociálne siete: sociálne siete ako LinkedIn sú skvelým nástrojom na nadväzovanie pracovných kontaktov a prezentovania svojich schopností.

Oboznámte sa s predpismi a vybavte si formality

Je dôležité poznať poľské predpisy obsiahnuté v zákonníku práce a dostupné zmluvy (UOP, UZ, UOD, JDG - B2B). V niektorých prípadoch je nevyhnutné predložiť preklad konkrétnych dokumentov a certifikátov potrebných na vykonávanie danej činnosti, absolvovať ďalšie skúšky alebo sa zaevidovať na úradoch. Ak sa plánujete zamestnať cez pracovnú agentúru, určite vám v tejto fáze pomôže. 

Aktuálne pracovné ponuky v Poľsku nájdete na portáli Ahoy Career.

Zhrnutie

Ako vidíte, postup súvisiaci s hľadaním práce v Poľsku nie je zložitý a môže prebiehať hladko za predpokladu, že sa naň dobre pripravíte. Poľsko je vyhľadávanou destináciou pre mnohých ľudí, ktorí plánujú budovať svoju kariéru, preto treba počítať s konkurenciou. Čím lepšie sa pripravíte, tým lepší celkový dojem zanecháte na potenciálnom zamestnávateľovi. Želáme veľa úspechov!

obraz 1