Arrows backgroundČeská divízia spoločnosti Atos, ktorá celosvetovo zabezpečuje migráciu na nový SAP ERP pre popredné svetové firmy, implementovala pre Zentivu vôbec prvé riešenie SAP S/4HANA v Microsoft Azure Cloud v strednej Európe. Stačilo jej na to 12 mesiacov a tím 40 odborníkov. Na strane klienta s nimi spolupracoval približne rovnako veľký tím interných expertov. Projekt je prelomový hneď z niekoľkých hľadísk. Po prvé, konal sa úplne v režime práce na diaľku. Po druhé, priniesol Zentive templatové riešenie, pokrývajúce najmä výrobné procesy, ktoré teraz už stačí replikovať na všetky jej výrobné závody. Po tretie, ide o prelomový prechod na Microsoft Azure.

Pre spoločnosť Zentiva, jednu z najväčších farmaceutických spoločností v Európe, pôsobiacu v 25 krajinách sveta, sú systémy plánovania podnikových zdrojov, tzv. „enterprise resource planning“ systémy (ERP), kritickou súčasťou infraštruktúry. Jej cieľom je mať čo najpokročilejšie aplikácie a infraštruktúru na podporu firemného rastu, aby držala krok s najnovším technologickým pokrokom a vývojom a mohla sprístupniť kvalitné a cenovo dostupné lieky ešte väčšiemu množstvu ľudí.

Unikátna implementácia
Spoločnosť Atos implementovala riešenia SAP S/4HANA na Microsoft Azure pre Zentivu unikátnym spôsobom. Tím spoločnosti Atos zvládol dokončiť nasadenie v rámci plánovaných 12 mesiacov, a to i napriek súčasnej pandémii. Celé nasadenie prebiehalo online a nový systém bol spustený na jeseň roku 2020. Táto implementácia sa pohybuje na hranici dnešných technologických možností a ide pritom o prvé nasadenie S/4HANA vo verejnom cloude Microsoft Azure v regióne strednej a východnej Európy.

Spoločnosť Atos navrhla pre Zentivu kompletnú Microsoft Azure infraštruktúru a SAP S/4HANA aplikačné prostredie tak, aby zodpovedalo jej špecifickým potrebám rovnako ako odborovým požiadavkám (napríklad GxP validácia).

„Kombinácia riešenia S/4HANA s MS Azure je jedinečná. Išlo o vôbec prvé takéto nasadenie v regióne CEE, a to s požiadavkou na dokončenie projektu do jedného roka. Samotná ročná lehota bola veľkou výzvou. Do plánu ale ešte navyše zasiahli obmedzenia spojené s pandémiou a projektový tím približne 70 ľudí sa nemohol schádzať osobne. Väčšina práce, koordinácia a samotné nasadenie preto prebiehali na diaľku,“ komentuje implementáciu Milo Georgievski, manažér divízie SAP služieb pre Českú republiku zo spoločnosti Atos. „Celé riešenie muselo byť ideálne nielen pre daný závod v Českej republike, ale malo fungovať ako vzorové pre roll out do ďalších závodov i v zahraničí.“

Jedinečné riešenie podporujúce ambície Zentivy
Nová platforma SAP S/4HANA podporuje rast Zentivy a jej budúcu digitálnu transformáciu. „Pri navrhovaní prostredia SAP S/4HANA v Azure existuje mnoho možností, takže sme potrebovali odborníkov, ktorí majú expertízu v Azure i SAP. Odborné znalosti spoločnosti Atos sa ukázali ako kľúčové pri implementácii SAP S/4HANA v Azure a poskytovali inovatívne nápady a jasné pokyny pri navrhovaní vhodného riešenia, ktoré by nám najlepšie vyhovovalo,“ povedal Josef Matoušek, CIO firmy Zentiva.

Vďaka novému riešeniu je Zentiva teraz schopná používať vlastnú verziu SAP, znižovať kapitálové výdavky a sledovať náklady na báze finančného modelu Pay-as-you-go. Model, bežiaci na SAP Azure, je nákladovo efektívny s vypočítaným bodom zvratu. Prináša robustné zabezpečenie a ochranu dát pomocou balíka cloudových produktov a služieb a jednoduchší obchodný rast a inovácie vďaka tomu, že kľúčové systémy bežia v škálovateľnom, flexibilnom prostredí pripravenom na budúcnosť.

Viac na: https://atos.net/sk/2021/tlacove-spravy_2021_02_16/atos-implementoval-pre-zentivu-vobec-prve-riesenie-sap-s-4hana-v-microsoft-azure-cloud-v-strednej-europe

Predchádzajúce časti:
Nový SAP: Potrebuje vôbec moja firma meniť ERP systém?
Greenfield vs. brownfield. Stratégie migrácie na nový SAP sa zásadne líšia
Ako si vybrať dôveryhodného partnera na prechod na nový SAP?
Ako prebieha prechod na nový SAP

TEXT/FOTO Atos IT Solutions and Services, s. r. o.