lady1V dnešnej dobe sa naša spoločnosť čoraz viac zaoberá veľkým ekologickým problémom, a to mikroplastami vo vode. Do nášho vodného systému sa dostávajú malé mikroskopické čiastočky tohoto polyméru, ktoré sa nachádzajú nielen vo vode, ale aj v organizmoch živočíchov, a to vrátane človeka.


Veľkou mierou sa na znečisťovaní vodného systému podieľajú syntetické textílie. Mikroplasty majú veľkosť len okolo 5 mm, ale jediným praním sa do odpadu dostane až milión vlákien, ktoré nezadržia ani čističky vôd, a tak sa dostanú do vodného systému, následne do tiel živočíchov, ktoré my konzumujeme.
Lindström je jednou z tých spoločností, ktorej už tento celosvetový environmentálny problém nie je ľahostajný. Táto popredná európska firma sa zaoberá servisom a prenájmom pracovných odevov, rohoží a prenájmom priemyselných utierok.
Ich všeobecným cieľom je vyrábať textílie z bavlnených polyesterov, ktoré zaručujú dlhú životnosť a použiteľnosť. Dlhá životnosť je dôležitá pre životné prostredie, a preto využívajú materiály z prírodných zdrojov, ktoré pozitívne ovplyvňujú množstvo mikroplastov.
Závod spoločnosti Lindström Luumäki začal pri praní bielizne používať nižšie teploty, a to 55°C. Pranie pri nižších teplotách je pre tkaninu šetrnejšie, vďaka čomu sa uvoľňuje menej mikroplastov. Firma sa stará aj o to, aby tuhé látky v preplachovacej vode pred prepustením do kanalizácie nepresiahli limitné hodnoty stanovené úradmi.
Aj keď mikroplasty vo vode sú významnou ekologickou hrozbou, neexistuje žiadna osobitná limitná hodnota a ani štandardizovaná metóda na analýzu mikroplastov v odpadových vodách. Našťastie sa o tieto problémy začína zaujímať akademická pôda. Konkrétne fínska univerzita Aalto, ktorá sa zaoberá problematikou zachytávania mikro-podstielky v miestnych čističkách odpadových vôd.

TEXT Expertia Digital FOTO Wikimedia