V priemyselnom sektore sa stanovujú vysoké požiadavky na technológie a materiály. Zváranie explóziou je jednou z možných technológií na výrobu bimetalov. Horčíkové zliatiny patria k najľahším konštrukčným materiálom a ukrývajú veľký, zatiaľ nedostatočne využitý potenciál, smerujúci k zlepšeniu úžitkových vlastností súčasných i budúcich dopravných zariadení [1, 2].
Autori [3, 4] v Japonsku na univerzite v Sojo vyhotovili bimetaly Mg zliatiny AZ 31B s CrNi austenitickou oceľou explóziou pod vodou a vo vákuu. Vyhotovené spoje mali pravidelné zvlnené rozhranie bez aglomerácii oxidov. Táto kombinácia kovov vykazuje dobré korózne vlastnosti zo strany CrNi austenitickej ocele a dobré konštrukčné vlastnosti zo strany Mg zliatiny AZ31B. Bimetal je určený predovšetkým na výrobu konštrukčných dielcov v automobilovom priemysle.
Zváranie explóziou wolfrámu so substrátom medi a nehrdzavejúcej ocele. Tenké fólie z W hrúbky 0,3 mm boli urýchľované na Cu pri izbovej teplote. Fólie W menších hrúbok sa nezvarili v dôsledku vytvorenia trhlín kolmých na zvarové rozhranie. Riešenie sa našlo v podobe zvýšenia teploty W fólie nad hodnotu kritickej prechodovej teploty. To si vyžadovalo použitie špeciálneho experimentálneho vybavenia. Z testovaných údajov vyplynulo, že W hrúbky nad 2 mm môže byť zvarený s CuCrZr, čistou Cu a CrNi nehrdzavejúcou oceľou 316L ako základným materiálom. Zvárané vzorky mali rozmery 60x100x1 mm. Výskum bol zameraný na využitie plátovania W na Cu a CrNi nehrdzavejúcu oceľ pre súčasti tepelných výmenníkov, ktoré budú v budúcnosti využité na prácu s plazmou vysokých rýchlostí v projekte ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) [5].
NAVÁRANIE EXPLÓZIOU MATERIÁLOV MALÝCH HRÚBOK NA ZLIATINY MG POD VODOU
Je všeobecne známe, že Mg je veľmi ľahký kov v porovnaní s hmotnosťou iných konštrukčných materiálov. Využitie zliatin Mg rapídne stúpa v dôsledku jeho vysokej pevnosti pri použití na výrobu ľahkých kovových zliatinových komponentov. Z dôvodu nízkej odolnosti voči korózii a nízkej plasticite je využitie Mg v praxi obmedzené. Kvôli zlepšeniu kvality povrchov sa na povrch horčíka a zliatin Mg navárajú tenké pláty Al. Zváranie explóziou pod vodou sa osvedčilo ako vhodná metóda pre tento druh navárania [7].
Spoločnosť Shockwave Metalworking Technologies v Holandsku sa špecializuje na zváranie explóziou vo vákuu tzv. Triplate. Ide o trimetal, ktorý tvorí CrNi oceľ a Al zliatina AlMg4,5Mn a ako medzivrstva je použitý čistý Al [6].
METÓDY EXPERIMENTU
Zvárané materiály použité v experimente majú najväčší percentuálny podiel používaných technických materiálov v praxi. Zliatina AZ31B má dobré plastické vlastnosti, dobrú trieskovú obrobiteľnosť a je vhodná na zváranie. Zvariteľnosť nie je obmedzená pri použití vhodnej ochrannej atmosféry či vákua (GTAW, EBW, LBW). Pri zváraní sa odporúča použiť inertnú atmosféru (Ar, He). Vysoká tepelná vodivosť Mg zliatin môže pri zváraní za vyšších teplôt spôsobiť nadmerné zhrubnutie zrna. To spôsobuje vznik napäťových polí, ktoré môžu viesť k deformácii vyhotoveného spoja [8, 9]. Chemické zloženie je uvedené v tab. 1.
Austenitické CrNi ocele majú približne o 50 percent väčšiu tepelnú rozťažnosť a o približne 30 percent nižšiu tepelnú vodivosť ako feritické ocele. Znamená to, že pri ich zváraní vznikajú väčšie deformácie a napätia. Majú vyššiu húževnatosť, ktorá je daná austenitickou štruktúrou s kubicky plošne centrovanou mriežkou K12. Štruktúra CrNi ocelí je výsledkom kombinácie feritotvorného vplyvu Cr s austenitotvorným vplyvom Ni a C. Od CrNi koróziivzdorných ocelí sa vyžaduje odolnosť voči medzikryštálovej korózii [10, 11]. Chemické zloženie je uvedené v tab. 2.
Navrhnutá experimentálna zostava je zobrazená na obr. 1. Na odsávanie vzduchu sa použila mechanická výveva, ktorá cez Cu rúrku utesnenú vysokopevným tmelom odsávala vzduch. Pri vyhotovovaní bimetalov sa použilo paralelné situovanie zváraných materiálov. Po rohoch sa umiestnili drevené hranolčeky, ktoré zabezpečovali dištanciu urýchľovaného kovu a celistvosť zostavy pri vytváraní vákua.
VÝSLEDKY A DISKUSIA
Parametre zvárania sa stanovili dostupnými výpočtami (tab. 3) vo VÚPCH Pardubice, Explosia, a. s.,
Na verifikáciu parametrov zvárania sa vyhotovila simulácia v programe ANSYS (obr. 4). Dôležité poznatky simulovania explóziou zahŕňajú tlak v spalinách detonácie pôsobiaci kolmo na povrch materiálu, kde tlak klesá v expandujúcich spalinách exponenciálne, pomocou čoho sa dá určiť jeho časová zmena na urýchľovaný materiál. Aby vzniklo zvlnené rozhranie, je nevyhnutné, aby na kontaktnej ploche impaktu vznikol stav napätosti, ktorý zabezpečuje vznik plastických deformácií, t. j. ekvivalentné Misesovo napätie musí byť vyššie ako medza sklzu zváraných kovov (CrNi oceľ Re = 209 MPa, AZ 31 Re = 200 MPa).
Zvarové rozhranie bimetalu (obr. 6) je bez aglomerácií oxidov. Mg zliatina AZ31B stráca svoj polyedrický charakter a nadobúda deformačnú štruktúru v oblasti zvarového rozhrania bimetalu. Deformovaná štruktúra sa prejavila vplyvom veľkého tlaku nielen pri Mg zliatine AZ31B, ale aj na strane CrNi austenitickej ocele. V oblasti zvlnenia je viditeľná zóna čiernej farby, pri ktorej sa predpokladá, že ide o fázu mechanického premiešania (čierna oblasť na rozhraní spoja), ktorú tvorí tuhý roztok α-Mg a intermetalické fázy Mg2Ni a CrNi2.
Tvrdosť oblasti deformovaných zŕn do oblasti neovplyvnenej plastickou deformáciou sa merala na tvrdomeri metódou poľa Vickersa kolmo cez zvarové rozhranie zváraných kovov. Najväčšia hodnota mikrotvrdosti CrNi ocele bola 327 HV a Mg zliatiny AZ31B bola 67 HV. Nárast mikrotvrdosti urýchľovaného materiálu bol zapríčinený tým, že jeho letu nebránil odpor vzduchu. Pri zváraní explóziou vo vákuu sa zistil mierny nárast tvrdosti v oblasti rozhrania zvarových kovov v porovnaní s vyhotovenými bimetalmi v rôznych prostrediach a pri rôznych detonačných rýchlostiach, čo dokumentuje obr. 7.
Mikroanalýza EDX (obr. 8) sa použila na určenie štruktúrnych útvarov a fáz na rozhraní spoja. Na základe RBD sa predpokladá výskyt intermetalických fáz – pri vyšších koncentráciách jednotlivých prvkov v bimetali sa rovnováha často ustáli tak, že kryštálová štruktúra fázy, ktorá vznikla, je odlišná od kryštálových štruktúr zložiek. Impakt zvarového rozhrania je tvorený oblasťou mechanického premiešania, ktorú tvorí tuhý roztok α-Mg a intermetalické fázy Mg2Ni a CrNi2.
Cieľom príspevku bolo podrobne preskúmať fyzikálno-metalurgické aspekty a správanie sa rôznych kovov (s odlišnou plasticitou) v procese zvárania explóziou vo vákuu. Ako vhodný reprezentant bola zvolená Mg zliatina AZ31B s oceľou X6 CrNiTi 18-10. Zvolená kombinácia slúži nielen ako experimentálny materiál, ale predstavuje široké uplatnenie v technologickej praxi. Dôležité bolo posúdiť charakter zvarového rozhrania, vznik a rast intermetalických fáz a predpokladaných amorfných stavov.
Vytvorila sa experimentálna zostava na zváranie explóziou vo vákuu. Pred samotným zváraním explóziou sa navrhla numerická simulácia vo výpočtovom programe ANSYS. Výsledky numerickej simulácie potvrdili, že pri vhodne zvolených parametroch bude Mg zliatina AZ31B vhodná na výrobu bimetalov. Po podrobnom uvážení všetkých aspektov vstupujúcich do procesu technologického spracovania Mg zliatiny AZ31B explóziou, bola ako vhodná trhavina na urýchlenie kovov použitá Semtex S 35. Ako vhodný iniciátor bola zvolená bleskovica Starline 12 (detonačná rýchlosť 6 500 m.s-1). Hrúbka urýchľovaného materiálu bola 1 mm, dištančná vzdialenosť 2,7 mm a ustavenie materiálov bolo paralelné.
Vplyv vákua významne ovplyvňuje charakter zvarových spojov. Charakter zvlneného rozhrania bimetalu je pravidelnejší bez prítomnosti aglomerácií oxidov a trhlín. Hodnoty amplitúdy a vlnovej dĺžky sínusoidy rozhrania boli závislé najmä od dištančnej vzdialenosti a detonačnej rýchlosti.
Hodnota spevnenia daných oblastí bola preskúmaná meraním mikrotvrdosti. Namerané hodnoty mikrotvrdosti potvrdili deformačné spevnenie materiálov v oblasti zvarového rozhrania. Maximálne spevnenie a nárast tvrdosti bol pozorovaný v zóne do 200 μm od rozhrania, spevnenie materiálov bolo až 45-percentné. Z nameraných hodnôt mikrotvrdosti sa dedukovalo, že pri zváraní explóziou dochádza k čiastočnému spevneniu aj celého urýchľovaného materiálu. Spevnenie urýchľovaného materiálu bolo spôsobené rázovými vlnami a jeho hodnota sa pohybovala do päť percent.
Mikroanalýzou EDX sa posúdila možnosť difúzie a heterogenity zvarov v oblasti rozhrania. Difúzia sa nepotvrdila, čo dokázala čiarová mikroanalýza EDX cez rozhranie. Potvrdila sa prudká zmena koncentrácie prvkov cez rozhranie. Ďalej sa preskúmali ostrovčeky vzniknuté mechanickým premiešaním zváraných materiálov. V premiešaných ostrovčekoch došlo k vzniku intermetalických fáz Mg2Ni a CrNi2.
Štruktúrna stabilita v oblasti rozhrania sa dá zabezpečiť napríklad použitím medzivrstvy pri vyhotovení bimetalu vo vzdušnej atmosfére. Ďalší výskum by sa mal v budúcnosti zamerať na štúdium amorfných stavov v oblasti rozhrania zváraných materiálov metódou EBSD.
Literatúra:
[1] HORYNOVÁ, M.: 2009. Mechanicko-strukturní charakteristiky slitiny hořčíku AZ 31 s rozdílnym obsahem vápniku. Bakalárska práca. Brno: VÚT FSI, 2009. 44 s.
[2] HRIVŇÁK, I.: 2008. Zváranie a zvariteľnosť materiálov. Bratislava: STU, s. 486
[3] Scientific.Net Materials Science and Engineering. 2008. Explosive welding of some thin materials onto magnesium alloy using underwater shock wave, [cit. 2012-12-09]. Available on internet:
[4] TURŇA, M.: 1989. Special welding methods. Bratislava: ALFA, 384 s. ISBN 80-05– 00097-9
[5] CARTON, E. P.; STUIVINGA, M.; SCHMALZ, F.; J. G VAN DER LAAN.: 2007. (Hot) Explosive cladding of tungsten on copper and stainless steel substrates. Nuclear research and consultancy group, Holandsko.
[6] Triplate Transition Joints. Super Yacht Industry, 2008 [cit. 2011- 10-10]. Available on internet:
[7] MORI, A.; HOKAMOTO, K.; FUJITA, M.: 2008. Explosion welding of some thin materials onto magnesium alloy using underwater shock wave. Kumamoto University, Japonsko.
[8] KOPELIOVICH, D. 2007. Brazing magnesium alloys and magnesium matrix composites. Available on internet: [cit. 2013-07- 04], http://www.substech.com/dokuwiki/doku.php?id=brazing
[9] WATANABE, T.; KOMATSU, S.; OOHARA, K. 2005. Development of flux and filler metal for brazing magnesium alloy AZ 31B. In: Welding Research, WELDING JOURNAL, pp. 37 – 40.
[10] LEFFLER, B.: 2011. Stainless Steel and their properties. Available on internet: [cit. 2011-11-30]. http://www.outokumpu.com/files/ Group/HR/Documents/STAINLESS20.pdf >
[11] JÁŇA, M.: 2012. The effect of atmosphere and vacuum on character of welded joints fabricated by explosion. Diploma Thesis, p. 95
Poďakovanie
Príspevok vznikol s podporou GA VEGA MŠVVS SR a SAV (č. projektu 1/2594/12). „Výskum metalurgického spájania a ďalších technologických procesov spracovania horčíkových a iných ľahkých zliatin progresívnymi a ekologicky vhodnými technológiami a spoločnosti Explosia, a. s., Pardubice
TEXT/FOTO ING. MIROSLAV JÁŇA, ING. PETR NESVADBA, PHD., PROF. ING. MILAN TURŇA, CSC. IWE, SLOVENSKÁ TECHNICKÁ UNIVERZITA V BRATISLAVE, MATERIÁLOVO-TECHNOLOGICKÁ FAKULTA V TRNAVE