Diagnostika je v súčasnosti neoddeliteľnou súčasťou údržby strojov. V samotnej údržbárskej činnosti jestvuje len veľmi úzka oblasť, ktorá by priamo nevyužívala diagnostiku stavu zariadenia. Ide o predpísané údržbárske práce, ktoré sa vykonávajú bez ohľadu na skutočný stav zariadenia alebo stroja.
Napríklad výmena motorového oleja automobilu po najazdení určitého počtu kilometrov, prípadne výmena hydraulického agregátu v lietadle po nalietaní určitého počtu letových hodín. Všetky tieto metódy údržby vychádzajú z určitých teoretických a štatistických podkladov, týkajúcich sa opotrebovania súčastí strojov. Samozrejme, aj pri tomto type údržby by sa mohla vykonávať diagnostika stavu a na základe výsledkov potom rozhodovať o údržbárskom zásahu. Dôvod, prečo sa to nevykonáva, spočíva v absencii dostupnej diagnostickej techniky ktorá by zároveň bola spoľahlivá a cenovo výhodná pre prevádzkovanie daného objektu.
Rozpoznanie kritického stavu, keď už je vhodný údržbársky zásah, predlžuje čas využitia jednotlivých súčastí. Napríklad, nie je nutné vymieňať olej, ak ešte má vyhovujúce mechanické a chemické parametre. Na druhej strane, spoľahlivo zistiť skutočný stav oleja aj s predikciou času do konca životnosti, môže byť náročné z hľadiska času i nákladov. Riešením je teda jednoduchá výmena so spoliehaním sa na štatistický priebeh vývoja poruchového stavu.
V súčasnosti sa vďaka rozvoju diagnostických metód a všeobecnému rozvoju elektrotechniky zavádza diagnostika aj do oblasti plánovanej periodickej údržby s pevnými intervalmi, označovanej ako HTL (Hard Time Limit) údržba. Diagnostika sa stáva ekonomicky výhodnejšou. Samozrejme, tým sa typ údržby mení na intervalový.
TECHNICKÁ DIAGNOSTIKA AKO NÁSTROJ NA ZVÝŠENIE PREVÁDZKYSCHOPNOSTI
Jedným z rozhodujúcich nástrojov na zvýšenie prevádzkyschopnosti strojových zariadení je vhodná technická diagnostika s následnými opatreniami, vyplývajúcimi z poznania reálneho stavu. Technická diagnostika je definovaná ako proces, pri ktorom sa zisťuje aktuálny technický stav objektov na základe objektívneho vyhodnotenia príznakov zistených prostriedkami meracej techniky.
Vykonávanie diagnostiky je možné s ohľadom na fázu životnosti stroja alebo zariadenia. Cieľom diagnostiky nie je meranie, ale odhalenie chýb zariadenia v bezdemontážnom stave. Môžeme tak predchádzať haváriám a účelne uskutočňovať opravy, ako aj minimalizovať náklady na údržbu. Pri zložitých technických zariadeniach nemusí ísť len o degradačné činitele, ktoré znehodnocujú štruktúru materiálu a zhoršujú činnosť zariadenia.
Podľa miery automatizácie diagnostického systému poznáme:
a) poloautomatická diagnostiku
b) automatická diagnostiku.
Každý diagnostický systém je v podstate regulačný systém. Cieľom regulačného systému je dosiahnuť minimálnu odchýlku regulovaného parametra od ideálneho priebehu. Sem patria i adaptívne systémy riadenia.
Zásadný rozdiel v porovnaní s bežnými regulačnými systémami spočíva v tom, že diagnostické zariadenie nevysiela korekčné príkazy do riadiaceho systému s cieľom dosiahnuť optimálne podmienky práce, ale spúšťa len opravné opatrenia. Toto opatrenie spočíva buď vo vysielaní výstražného hlásenia pre obsluhu (alarm), alebo v blokovaní práce niektorých systémových častí objektu tak, aby nedošlo k nárastu škôd. Teda cieľom technickej diagnostiky je zabrániť závažnému prekročeniu kritického stavu parametra.
Existujú aj systémy, kde je opravným opatrením zmena pracovných podmienok, ale nie blokovanie systému. Dá sa povedať, že stroj začal pracovať v núdzovom režime. Samozrejme, po skončení práce je nutné príčinu poruchy odstrániť. Sú to prípady kde blokovanie systému predstavuje vyššie náklady ako práca v núdzovom režime.
Ak v je systéme TD vo spätnoväzbovom reťazci začlenený človek, napríklad na zber dát z jednotlivých zariadení, potom je systém iba čiastočne automatizovaný, resp. Poloautomatizovaný; v opačnom prípade je systém plnoautomatizovaný.
V tomto ohľade sa technická diagnostika prelína s údržbou, pretože údržbárskym prácam vo väčšine prípadov predchádza zber dát a vyhodnotenie stavu diagnostikovaného objektu. V praxi sa tieto diagnostické opatrenia pričleňujú k údržbárskym prácam.
Podľa času technická diagnostika vykonáva:
a) procesnú diagnostiku,
b) mimoprocesnú diagnostiku.
Procesná diagnostika sa vykonáva počas práce diagnostikovaného objektu. Mimoprocesná diagnostika sa vykonáva vtedy, keď je objekt diagnostiky mimo prevádzky. Teda pred začatím činnosti, alebo po ukončení činnosti objektu.
Ak ide o prevádzkovú diagnostiku systému, takýto systém sa označuje ako on-line. V prípade, že systém bol odstavený z prevádzky kvôli poruche, potom sa testová diagnostika, ktorá sa vykonáva na takomto systéme, nazýva off-line. Ako off-line diagnostika sa označuje aj aká diagnostika, kde sa stav zariadenia vyhodnocuje na prenosnom diagnostickom prístroji.
V elektrotechnickej opravárenskej praxi sa pod on-line diagnostikou rozumie diagnostika prvkov, ktoré nie sú odmontované, resp. odpojené od celku zariadenia. Zariadenie však môže byť mimo prevádzky. Off-line diagnostikou sa potom rozumie diagnostika odpojených súčastí. Oba prístupy diagnostikovania majú svoje výhody aj nevýhody. On-line diagnostika je výhodná z hľadiska málo prácneho a rýchleho určenia stavu. Nevýhodná je z hľadiska vysokých nárokov na inteligenciu diagnostiky a percenta diagnostického pokrytia. Diagnostické pokrytie vyjadruje mieru detekcie a lokalizácie poruchy. Na druhej strane off-line diagnostika je výhodná z hľadiska nízkych požiadaviek na diagnostické prostriedky. Postačuje nízka inteligencia diagnostiky.
Nevýhoda spočíva v nutnosti odpojenia funkčných častí od celku. Montáž a demontáž prvkov kladie vysoké požiadavky na čas i prostriedky. Diagnostické pokrytie je však spravidla stopercentné.
Metódy podľa spôsobu získania informácie o technickom stave objektu:
a) netestové metódy (fyzikálne metódy)
b) testové metódy (funkčné metódy).
V odbornej literatúre sa uprednostňuje delenie metód TD na fyzikálne a funkčné. Funkčné metódy by sme voľne mohli priradiť k testovým metódam a fyzikálne metódy k netestovým metódam. Definície, týkajúce sa fyzikálnych a funkčných metód, sú zatiaľ nejednoznačné. Preto je v mnohých praktických prípadoch ťažké rozhodnúť o tom, o akú metódu vlastne ide.
Pri netestovej (fyzikálnej) metóde sa z daného diagnostikovaného objektu sledujú len vybrané dynamické výstupné veličiny (signály) väčšinou počas jeho činnosti (prevádzková, procesná diagnostika). Pri netestovej metóde stále predpokladáme, že daný objekt nemá na začiatku prevádzky žiadnu poruchu, a že vznik významnej poruchy včas odhalíme použitou metódou.
Príkladom netestovej metódy môže byť sledovanie prevádzkovej teploty ložiska. V najjednoduchšom prípade vyhodnotenia sú stanovené limity hornej prevádzkovej teploty. Po jej prekročení môžeme usudzovať na vznik významnej poruchy, ktorú je nutné riešiť diagnostickým alebo údržbárskym zásahom. V zložitejšom prípade sledované veličiny podrobujeme matematickej analýze, ktorej výsledkom je diagnostický parameter (diagnostický ukazovateľ).
Pri správnej netestovej metóde musí byť čas medzi jednotlivými diagnostickými úkonmi (čas merania) spolu s časom na vyhodnotenie a diagnostický zásah kratší ako predpokladaný čas medzi poslednou zaregistrovanou odchýlkou veličiny a jeho rozvinutím sa do závažnej poruchy. Každému digitálnemu meraniu zodpovedá aj rozlišovacia schopnosť merania, ktorá by tiež mala byť adekvátna zmenám meranej veličiny, aby nedochádzalo k úniku informácie o technickom stave objektu. Pri analógovej technike je rozlíšenie dané presnosťou meracieho reťazca.
Vzorkovanie, resp. vzorkovacia frekvencia, nám určuje hustotu diagnostických úkonov. Vo všeobecnosti delenie intervalov diagnostických úkonov nemusí byť rovnomerné. Vysoká vzorkovacia frekvencia zabezpečuje viac informácií súčasne ale zvyšujú sa náklady na meranie.
Najvyššia možná vzorkovacia frekvencia je obmedzená nutným časom registrácie hodnoty. Je to čas potrebný na vykonanie a záznam koincidencie etalónovej hodnoty s meranou hodnotou. Rozlíšenie nám udáva minimálny rozdiel medzi nameranými hodnotami. Čím vyššie je rozlíšenie, tým presnejšie je určenie hodnoty. Samozrejme, so zvyšovaním rozlíšenia nám rastú i náklady.
Pri testovej (funkčnej) metóde sa daný diagnostikovaný objekt podrobuje presne stanoveným testom, pričom sa meria odozva objektu. Diagnostický systém privádza na vstupy diagnostikovaného objektu vopred definované testovacie signály, ktorých fyzikálny rozmer sa vyskytuje aj v prevádzkových podmienkach a má vplyv na funkciu objektu. Testovací signál je vyvolaný funkčnou zmenou objektu.
Na výstupoch sa sledujú zodpovedajúce výstupné signály. Pri testovej metóde spravidla nevieme vopred povedať, či daný objekt má alebo nemá významnú poruchu. Samozrejme, ak túto vedomosť máme, test nám poslúži na lokalizáciu poruchy. Testová diagnostika sa väčšinou vykonáva v mimoprocesnej diagnostike.
Štruktúrna diagnostika môže byť v určitom zmysle testovou i netestovou metódou. Vychádza z predpokladu, že každé zariadenie musí zákonite bezchybne fungovať, ak sa skladá z bezchybných súčastí, vzájomne bezchybne prepojených.
Pri tejto diagnostike sa merajú len statické veličiny, ktoré charakterizujú štruktúru súčasti. Štruktúrna diagnostika vychádza predovšetkým z merania statických veličín, ako sú rozmery, tvar a drsnosť povrchu. Prípadne, pri použití defektoskopických prístrojov, vyhodnocujeme aj vnútornú štruktúru materiálu súčasti. Nakoniec sa kontrolujú prepojenia medzi súčasťami objektu.
Zvláštnosťou štruktúrnej diagnostiky je, že funkcia sa nepreveruje fyzikálnou veličinou, ktorá vzniká pri prevádzke, ale inou fyzikálnou veličinou, ktorá spravidla nemá žiadny vplyv na funkčnosť počas prevádzky. Najčastejšie ide o svetlo ako nositeľa informácie o technickom stave objektu. Z tohto hľadiska môžeme metódu považovať za testovú. Testovacím signálom je teda veličina, ktorá nevyvolá funkčnú zmenu objektu. Na druhej strane, tieto veličiny možno merať aj počas práce zariadenia ako fyzikálne veličiny, ktoré sa menia vplyvom prevádzkových podmienok. Z tohto hľadiska by sme o tejto metóde mohli uvažovať aj ako o netestovej metóde.
Technický stav stroja teda možno posúdiť na základe statických a dynamických veličín. Vo všeobecnosti platí, že ak sú v poriadku všetky statické veličiny v každej časti stroja, potom zákonite musia byť v poriadku aj dynamické veličiny počas prevádzky stroja. Voľba vhodných diagnostických veličín závisí od ich dostupnosti a vypovedacej hodnoty pre konkrétny objekt. Na vyhodnotenie testových signálov je nutné poznať vnútornú štruktúru a funkciu testovaného objektu. Po analýze a optimalizácii testovacích krokov môžeme prakticky testovať dvoma spôsobmi:
- Správne odozvy na jednotlivé testové kroky sú uložené v pamäti počítača. Výstupné hodnoty sa porovnávajú s pamäťou (obr. 2).
- Správne odozvy na testové kroky získame tak, že súčasne zaťažujeme dva rovnaké objekty, ale o jednom vieme, že je bezporuchový. Výstupné hodnoty sa porovnávajú s bezporuchovým objektom (obr. 3).
![]() |
![]() |
ZÁVER
Zvláštnosťou štruktúrnej diagnostiky je, že funkcia sa nepreveruje fyzikálnou veličinou, ktorá vzniká pri prevádzke, ale inou fyzikálnou veličinou, ktorá spravidla nemá žiadny vplyv na funkčnosť počas prevádzky. Najčastejšie ide o svetlo ako nositeľa informácie o technickom stave objektu. Z tohto hľadiska môžeme metódu považovať za testovú. Testovacím signálom je teda veličina, ktorá nevyvolá funkčnú zmenu objektu. Na druhej strane, tieto veličiny možno merať aj počas práce zariadenia ako fyzikálne veličiny, ktoré sa menia vplyvom prevádzkových podmienok. Z tohto hľadiska by sme mohli uvažovať ako netestovej metóde.
LITERATÚRA
[1] DANESHJO, N.: Pohľad na diagnostiku, údržbu a spoľahlivosť strojov a ich význam v letectve. TU – 2012. 246 s.. ISBN 978-80-553-0762-6.
[2] DANESHJO, N.; HLUBEŇ, D.; DANISHJOO, E.; KOPAS, M., Diagnostics, maintenance and reliability of machines manufacturing systems. Germany, Dr. Enayat Danishjoo – 2011. 136 p. ISBN 978-3-00-035706-0.
TEXT DOC. ING. NAQIBULLAH DANESHJO, PHD., PODNIKOVOHOSPODÁRSKA FAKULTA EKONOMICKEJ UNIVERZITY V BRATISLAVE SO SÍDLOM V KOŠICIACH, KATEDRA OBCHODNÉHO PODNIKANIA FOTO ARCHÍV REDAKCIE