Technológia delenia rôznych typov materiálov vodným prúdom má viacero modifikácii. Základom je kontinuálny prúd kvapaliny, na ktorý nadväzujú modifikácie abrazívneho a pulzujúceho vodného prúdu. Pri pulzujúcom vodnom prúde (ďalej len PWJ) je účinnosť prúdu zvyšovaná generáciou pulzov.
Prúd vody z dýzy vystupuje najprv ako kontinuálny a až neskôr sa začína formovať do jednotlivých zhlukov kvapaliny. Materiál následne rozrušujú jednotlivé kvapky vody s vysokou kinetickou energiou. Oblasť delenia medi a medených zliatin PWJ doteraz nie je predmetom takmer žiadnych vedeckých prác, preto cieľom prezentovaného výskumu bolo experimentálne pozorovanie topografie povrchu drážok vytvorených v experimentálnom materiáli dezintegráciou PWJ. Hlavným cieľom výskumu bolo porovnanie priemernej drsnosti drážok Ra, Rq, Rz a hodnotenie vplyvu tvrdosti a pevnosti v ťahu na výslednú priemernú drsnosť jednotlivých drážok v medi, mosadzi a bronze. Hodnotenie topografie povrchu, popisované v tomto článku, je významné hlavne pri zabezpečovaní požadovanej mikrogeometrie a čistoty povrchu, pri vytváraní vhodných podmienok priľnavosti nových vrstiev a pri zlepšovaní mechanických vlastností povrchov. Potenciál využitia týchto poznatkov je v automobilovom a strojárskom priemysle. Experimentálne skúmanie bude vykonávané za spolupráce Fakulty výrobných technológií v Prešove a Ústavom geoniky AV ČR, v. v. i., v Ostrave – Porube.
SÚČASNÝ STAV
Technológia delenia vodným prúdom s generovaním pulzov je doposiaľ predmetom malého množstva výskumných prác a neustále sa vyvíja. Ultrazvukovou moduláciou prúdu, vytváraného vibrujúcim hrotom ultrazvukového nástroja umiestneného vo vnútri dýzy, sa zaoberali Puchala PUCHALA, R. J., VIJAY, M. M.: Study of an ultrasonically generated cavitating or interupted jet: Aspect of design In: Proceedings of the 7th International Symposium on Jet Cutting Technology. Cranfield, Badford, Anglicko: BHRA, 1984, s. 69 – 82., Vijay VIJAY, M. M.: Ultrasonically generated cavitating or interrupted jet, 1992. U. S. Patent No. 5, 154, 347., Vijay & Foldyna [3 – 5]. Podrobný popis generovania vibrácií ultrazvukovým meničom, pripojeným k transformátoru rýchlosti, je možné nájsť v prácach autorov Puchala PUCHALA, R. J., VIJAY, M. M.: Study of an ultrasonically generated cavitating or interupted jet: Aspect of design In: Proceedings of the 7th International Symposium on Jet Cutting Technology. Cranfield, Badford, Anglicko: BHRA, 1984, s. 69 – 82. a Vijay VIJAY, M. M.: Ultrasonically generated cavitating or interrupted jet, 1992. U. S. Patent No. 5, 154, 347. Najvýznamnejšími súčasnými autormi, zaoberajúcimi sa ultrazvukovou moduláciou prúdu a účinkami vyvolanými vplyvom PWJ na materiál, sú Foldyna [6 – 14], Klich [15, 16] a Sitek [17] z Ústavu Geoniky AV ČR, v. v. i. v Ostrave, ktorí sa intenzívne zaoberajú možnosťami využitia technológie v rôznych, nie len v priemyselných oblastiach. Pozornosť autorov je v experimentálnom skúmaní zameraná hlavne na proces a princíp objemového úberu materiálu vodným prúdom s generovanými pulzmi.
Doteraz známe možnosti využitia PWJ v praxi sú v strojárskom priemysle na spevňovanie povrchov, ako náhrada guľôčkovania (spevňovanie oceľového povrchu oceľovými guľôčkami/brokmi). V automobilovom priemysle sa uvažuje o aplikácii PWJ pri odstraňovaní drsných okrajov a otrepov po obrábaní vnútorných priestorov blokov valcov motorov. V stavebníctve je možné využívať PWJ na odstraňovanie vrstiev betónu, pri sanáciách betónových konštrukcií a na prípravu povrchov pred nanášaním krycích materiálov. Veľký potenciál má PWJ aj pri čistení a odstraňovaní
povrchových vrstiev a nánosov, napríklad v lodeniciach na čistenie trupov lodí, alebo v potravinárskom priemysle. Pulzujúci prúd môže byť použitý aj pri plošnej úprave povrchu okrasného kameňa, pretože dokáže povrch kameňa zdrsniť a zároveň zachovať jeho estetické vlastnosti. FOLDYNA, J. – Pulzující vodní paprsek – technologie budoucnosti? [online]. Vesmír, spol. s. r. o., 2013. [cit. 2014-05-05]. Dostupné na internete: ..
MATERIÁL A METÓDY PRÁCE
Experimentálny materiál
Prvým experimentálnym materiálom bola mosadz s označením EN 12167 (CW614N alebo Ms.CuZn39Pb3). Vyznačuje sa vysokou odolnosťou proti korózii, vysokou pevnosťou v ťahu a patrí do triedy Afla/Beta (duplex). Afla/Beta zliatiny majú obmedzenú ťažnosť za studena, sú tvrdšie a silnejšie. Používajú sa na obrábanie a sú vhodné aj na kovanie. Do zliatiny je pridané olovo na zlepšenie obrobiteľnosti. Tento druh materiálu sa obvykle používa na výrobu vysokorýchlostných komponentov obrábania, architektonických výliskov, zámkov a závesov (pántov) Aalco: CW614N Brass Rod [online]. Wales: Aalco Metals Limited, 2014. [cit. 2014-04-08]. Dostupné na internete: .
Druhým experimentálnym materiálom bol bronz s označením EN 1982 (CuSn7Zn4Pb7-C-GC), ktorý sa používa ako klzný materiál. Patrí medzi cínovo-olovené bronzy a odoláva veľkým merným tlakom a zvýšeným teplotám. Vďaka strednej hodnote pevnosti má dobré charakteristiky v prevádzke na sucho. Pri odstreďovaní alebo priamom liatí sa vyznačuje dostatočnou odolnosťou voči opotrebovaniu. Materiál má dobrú odolnosť voči korózii aj v morskej vode. Hlavnou oblasťou jeho použitia je výroba klzných ložísk a ložiskových puzdier pre konštrukcie strojov. MORAVČÍK, R. – HAZLINGER, M.: Náuka o materiáloch II. Trnava: AlumniPress, 2009. 243 s. ISBN 978-80-8096-081-0.Wolf Normalien: Bronze 2.1090 (CuSn7ZnPb7 – C) [online]. [cit. 2014-04-08]. Dostupné na internete: .
Tretím experimentálnym materiálom bola vzorka medi s označením EN 12165 (CuETP alebo ECu-57), ktorá patrí do skupiny elektorovodných medí. Je charakterizovaná vysokou konduktivitou, relatívne vysokou odolnosťou voči erózii a má vysoký teplotný koeficient. Používa sa pre elektrické a elektronické aplikácie, štandardne pri výrobe termočlánkov, kompenzačných káblov a na bimetalové výhrevné články Isabellenhüte Heusler GmbH & Co: E-COOPER [online]. [cit. 2014-04-08]. Dostupné na internete: .
Keďže na výslednú drsnosť povrchu majú podstatný vplyv mechanické vlastnosti materiálov ako sú húževnatosť, modul pružnosti, tvrdosť, pevnosť v ťahu, ťažnosť, hustota, odpor, tepelná ovplyvniteľnosť a pórovitosť, v tomto experimente boli zvolené dva faktory, a to medza pevnosti v ťahu (Rm) a materiálová tvrdosť podľa Brinella (tab. 1), na hodnotenie vplyvu spomínaných mechanických vlastností na výslednú priemernú drsnosť drážok v materiáloch.
Experimentálne podmienky
Pri dezintegrácii PWJ (obr. 1) sa technologická zostava skladala z hydraulického vysokotlakového čerpadla Hammelmann HDP 253 (max. prevádzkový tlak 160 MPa, maximálny prietok 67 l.min-1) a robota ABB IRB 6640 – 180//2.55 na manipuláciu s deliacou hlavou. Pulzácie boli generované ultrazvukovým zariadením Ecoson WJ-UG_630-40. Vysokotlaková voda bola privádzaná do akustického generátora tlakových pulzácií cez plochú dýzu s ekvivalentným priemerom 2 mm. Dezintegrácia materiálu bola uskutočnená za podmienok uvedených v tab. 2. Povrch dezintegrovaných drážok bol vyhodnocovaný optickým profilometrom MicroProf FRT. Dáta sa následne exportovali do programu SPIP 6.2.6, kde boli vygenerované 3D a 2D profily priečneho a pozdĺžneho prierezu dezintegrovaných drážok (obr. 3, 4, 6, 7, 9, 10). V programe sa vyhodnocovali aj priemerné hodnoty drsnosti Ra (stredná aritmetická odchýlka drsnosti), Rq (priemerná kvadratická odchýlka profilu) a Rz (výška nerovností), ktorých výsledné priemerné hodnoty boli porovnávané s vplyvom hodnôt pevnosti v ťahu a tvrdosti materiálu podľa Brinella.
VÝSLEDKY A DISKUSIA
Hlavným cieľom experimentálneho skúmania bolo porovnanie priemernej drsnosti povrchov drážok vytvorených v mosadzi, bronze a medi na základe Ra, Rz a Rq hodnoty a hodnotenie vplyvu tvrdosti a medze pevnosti materiálu, ako materiálových mechanických vlastností, pri ktorých je predpoklad, že ovplyvňujú tvorbu výsledného tvaru drážky so zodpovedajúcou drsnosťou (tab. 3). V experimentoch bol pozorovaný aj meniaci sa profil vytvorených drážok, pri rýchlosti posuvu 2 a 4 mm/s a vyššom počte prechodov. Experiment prebiehal pri pôsobení konštantného tlaku, výkonu, priemeru a zdvihu dýzy, frekvencie a amplitúdy. Zmenovými faktormi boli počet prechodov PWJ cez materiál a rýchlosť posuvu (tab. 2). Priemerná hodnota jednotlivých drsnosti bola vyhodnocovaná v programe SPIP 6.2.6.
Mosadz
Na obr. 2 sa nachádza experimentálna vzorka mosadze s drážkami 1 a 2. Z hodnôt nameraných pomocou optického profilometra MicroProf FRT, boli v programe SPIP 6.2.6 vytvorené profily priečneho a pozdĺžneho rezu drážkami s priblížením okrajových častí drážok, kde dochádza k viditeľnému vytlačeniu materiálu nad okraj drážky, a s detailnejším pohľadom na povrch vytvorenej drážky (obr. 3). Pri pozdĺžnom reze celou drážkou je uvedený aj grafický profil drsnosti jednotlivých drážok. Na obr. 4 sa nachádza priečny prierez drážkami 1 a 2, kde je uvedená aj výsledná priemerná drsnosť Ra, Rq a Rz.
Hodnoty drsnosti v tab. 3 ukazujú, že najnižšie priemerné hodnoty Ra, Rq a Rz sú pri vzorke z mosadze. Na obr. 3 sú znázornené priečne a pozdĺžne profily drážok s priblížením povrchu vytvorenej drážky. Namerané hodnoty drsnosti drážok udávajú, že drsnosť povrchu Ra a Rq vytvoreného dvomi prechodmi pri v1 = 2 mm/s je takmer totožná (o málo vyššia) ako drsnosť vytvorená štyrmi prechodmi pri v2 = 4 mm/s. Podobné hodnoty sú aj pri drsnosti Rz, kde je hodnota drsnosti pri v2 = 4 mm/s a štyroch prechodoch nižšia ako hodnota nameraná pri v1 = 2 mm/s a dvoch prechodoch. Z toho vyplýva, že na dosiahnutie približne rovnakej drsnosti Ra a Rq, pri zvolenom mosadznom materiály, je výhodnejšia voľba technologických podmienok s nižšou rýchlosťou posuvu a nižším počtom prechodov. Pri Rz je predpoklad, že nižšiu drsnosť povrchu je možné dosiahnuť viacnásobným prechodom prúdu cez materiál s vyššou rýchlosťou posuvu. Drážka vytvorená pri mosadznej vzorke tiež vykazuje ustálenejší priebeh.
Bronz
Na obr. 5 je experimentálna vzorka bronzu s vytvorenými drážkami 3 a 4 a na obr. 6 a 7 sú 2D a 3D profily vytvorených drážok a ako je možné na obrázkoch vidieť, pri bronze tiež dochádza k vytláčaniu materiálu nad okraj vzorky.
![]() |
![]() |
Pri hodnotení topografie povrchu drážok bronzu sa dosiahnuté drsnosti povrchu Ra, Rq a Rz pohybujú v nižších hodnotách pri dezintegrácii s v4 = 4 mm/s a počte prechodov päť oproti v3 = 2 mm/s a troch prechodoch PWJ. Zo zistenia je možné dospieť k záveru, že s vyššou rýchlosťou posuvu a vyšším počtom prechodov PWJ, je možné dosiahnuť nižšiu drsnosť povrchu. Keďže maximálna hĺbka drážky sa pri mosadzi a bronze pri rôznom počte prechodov pohybuje približne v rovnakých hodnotách, nedá sa za jednoznačný dôvod rôznej výslednej drsnosti povrchu považovať znižujúca sa účinnosť PWJ pri opakovanej penetrácii do väčších hĺbok. Za dôvody rôznej drsnosti a topografie povrchu drážok, nemôžu byť v tomto prípade považované ani materiálové zloženie a materiálová tvrdosť. Napriek tomu, že v tomto prípade nižšia pevnosť v ťahu vykazuje vyššie hodnoty drsnosti, nedá sa ani táto vlastnosť materiálu považovať za dôvod rôznej drsnosti.
Meď
Na obr. 8 sa nachádza experimentálna vzorka medi s drážkami 5 a 6. Obrázky 9 a 10 znázorňujú profily priečneho a pozdĺžneho rezu drážkami.
![]() |
![]() |
Z nameraných hodnôt drsnosti povrchu je zjavné, že medená vzorka vykazovala najväčší úber materiálu a tak isto aj najvyššie hodnoty drsnosti pri viacnásobnom prechode prúdu cez materiál. V tomto prípade sú hodnoty drsnosti vyššie pri v5 = 2 mm/s a počte prechodov dva ako pri v6 = 4 mm/s a počte prechodov tri. Najvyšší rozdiel je v hodnotách Rz. Tieto javy boli pozorované aj pri bronzovej vzorke. Pri hodnotení vplyvu pevnosti v ťahu na výslednú drsnosť sa dá konštatovať, že čím je hodnota pevnosti v ťahu vyššia, tým vyššie je aj zdrsňovanie povrchov skúmaných materiálov. Z tejto časti výskumu však nie je možné určiť jednoznačný dôvod väčšej hĺbky drážky pri medi v porovnaní s bronzom, keďže tvrdosť oboch materiálov je podobná. Na tento jav má zjavne vplyv iný faktor, resp. kombinácia faktorov, týkajúcich sa materiálových vlastností.
ZÁVER
Z prezentovaných zistení vyplýva jednoznačný záver, že so zvyšujúcim počtom prechodov PWJ cez materiál stúpa hĺbka drážok a s tým aj úberu materiálu u všetkých vzoriek. Na dosiahnutie nižšej drsnosti povrchu pri viacnásobnom prechode prúdu cez bronz a meď je výhodnejšia vyššia rýchlosť posuvu, pri technologických podmienkach uvedených v tab. 2. Vzorka mosadze vykazovala výhodnejšie použitie nižšej rýchlosti posuvu a nižšieho počtu prechodov. Všetky vzorky vykazovali aj určité množstvo vytláčania materiálu nad okraj drážky (obr. 3, 6, 9), ako je možne vidieť aj v grafoch (obr. 4, 7, 10), napriek tomu, že dochádzalo k viacnásobnému prechodu PWJ drážkou.
V úvode experimentálneho skúmania sa predpokladalo, že tvrdosť materiálu a medza pevnosti majú podstatný vplyv na výslednú drsnosť materiálu, ale tento experiment ukázal, že to nie je také jednoznačné. Značný vplyv na penetráciu prúdu má aj tvrdosť materiálu, ale ako dokazuje porovnanie výsledkov pri vzorkách medi a bronzu, nie je to jediný faktor ovplyvňujúci výslednú drsnosť.
V tab. 3, je možné vidieť dosiahnuté priemerné hodnoty drsnosti drážok. Z rozdielnych nameraných hodnôt sa dá usúdiť, že na drsnosť a povrch vytvorených drážok majú podstatný vplyv materiálové vlastnosti vzoriek. Experimenty nepreukázali podstatný vplyv faktorov, ako sú tvrdosť materiálu a pevnosť v ťahu na výslednú drsnosť povrchu, preto v tejto fáze výskumu sa ešte nedá jednoznačne určiť, ktoré mechanické vlastnosti materiálu alebo ich kombinácie, priamo ovplyvňujú tvorbu a priebeh profilu drážok. Z tohto dôvodu musí byť oblasť vplyvu vlastností materiálu v kombinácii s rôznymi technologickými podmienkami detailnejšie preskúmaná, aby bolo možné vyvodiť adekvátne výsledky.
Tieto výsledky prezentujú úvodnú časť výskumu zameraného na hodnotenie drsnosti povrchov a v budúcnosti sú plánované ďalšie experimenty zamerané na štatistické vyhodnocovanie meraní drsnosti povrchov kovových materiálov pri meniacich sa mechanických vlastnostiach materiálu a technologických podmienok dezintegrácie.
Poďakovanie
Táto práca je podporovaná slovenskou agentúrou pre výskum a vývoj na základe zmluvy č. APVV-207-12.
LITERATÚRA:
[1] PUCHALA, R. J.; VIJAY, M. M.: Study of an ultrasonically generated cavitating or interupted jet: Aspect of design In: Proceedings of the 7th International Symposium on Jet Cutting Technology. Cranfield, Badford, Anglicko: BHRA, 1984, s. 69 – 82.
[2] VIJAY, M. M.: Ultrasonically generated cavitating or interrupted jet, 1992. U. S. Patent No. 5, 154, 347.
[3] VIJAY, M. M.; FOLDYNA, J.: Ultrasonically Modulated Pulsed Jets: Basic Study. In: Proceeding of the 12th International Conference on Jet Cutting Technology. Rouen, Francúzsko, 1994.
[4] VIJAY, M. M.; FOLDYNA, J.; REMISZ, J.: Ultrasonic Modulation of High- Speed Water Jets. In. Geomechanics 93 (Proceedings of the International Conference Geomechanics 93, Hradec/ Ostrava, Česká republika, 28. – 30. september 1993). Rotterdam, Holandsko: Editor A. A. Balkema Publisher, 1994a, s. 327 – 332.
[5] VIJAY, M. M.; REMISZ, J.; FOLDYNA, J.; GRATTAN-BELLEW, P. E.: Preweakening of Hard Rocks with Ultrasonically Modulated High Speed Pulsed Jets. In. Preceedings of the 12th International Conference on Jet Cutting Technology. Rouen, Francúzsko, 1994b.
[6] FOLDYNA, J.; SITEK, L.; SVEHLA, B.; SVEHLA, S.: Utilization of ultrasound to enhance high-speed water jet effects. In: Ultrasonics Sonochemistry, roč. 11, 2004, č. 3 – 4, s. 131 – 137.
[7] FOLDYNA, J.: Ultrazvuková modulace vysokorychlostních vodních paprsků. Dizertačná práca. Ostrava: AV ČR, Ústav geoniky Ostrava, 1996. 67 s.
[8] FOLDYNA, J.; ŠVEHLA, B. Method of generation of pressure pulsations and apparatus for implementation of this method, 2008 Czech patent, No 299 412
[9] FOLDYNA, J., et al.: Effects of pulsating water jet impact on aluminium surface. In: Journal of Material Processing Technology, 2009, 209, 6175- 6180.
[10] FOLDYNA, J.; ŘÍHA, Z.; SITEK, L.; ŠVEHLA, B.: Simulace přenosu tlakových pulsací vysokotlakým systémem. In: Sborník Konference ANSYSYS 2007. Část I. – CFD/FSI. Praha-Průhonice: TechSoft Engineering, spol. s r. o., Praha, 2007. s. 157 – 163. ISBN 978-80-239- 9450-6.
[11] FOLDYNA, J.: Use of Acoustic Waves for Pulsating Water Jet Generation [online]. 2011. [cit. 2014-03-05]. Dostupné na internete: .
[12] FOLDYNA, J.; SITEK, L.; HABAN, V.: Acoustic wave propagation in high-pressure system In: Ultrasonics. 2006, č. 44, s. E1457–E1460.
[13] FOLDYNA, J. et al.: Erosion of metals by pulsating water jet. In: Technical Gazette, roč. 2, 2012, č. 19, s. 381 – 386. ISSN 1330-3651.
[14] FOLDYNA, J.; Pulzující vodní paprsek – technologie budoucnosti? [online]. Vesmír, spol. s. r. o., 2013. [cit. 2014-05-05]. Dostupné na internete: .
[15] KLICH, J.: Účinky pulzujícího vodního paprsku na materiál s různě modifikovaným povrchem. In: Ph.D. Workshop 2013 Proceedings. Ostrava: Ústav geoniky AV ČR, v. v. i., 2013, s. 11.
[16] KLICH, J.; KLICHOVÁ, D.; HLAVÁČEK, P.: Effects of pulsating water jet on materials with variously modifed surface. In: Sitek, L. et al.: Water Jet 2013 – Research, Development, Applications. Ostrava: Ústav geoniky AV ČR, v. v. i., 2013, s. 103 – 110.
[17] SITEK, L.; FOLDYNA, J.; ŠVEHLA, B.: Vodní parpsek ve strojúrenství. Strojárstvo, roč. 8, 2004, č. 5, s. 100 – 101. ISSN 1335-2938.
[18] Aalco: CW614N Brass Rod [online]. Wales: Aalco Metals Limited, 2014. [cit. 2014-04-08]. Dostupné na internete:.
[19] MORAVČÍK, R.; HAZLINGER, M.: Náuka o materiáloch II. Trnava: AlumniPress, 2009. 243 s. ISBN 978-80-8096-081-0.
[20] Wolf Normalien: Bronze 2.1090 (CuSn7ZnPb7 – C) [online]. [cit. 2014- 04-08]. Dostupné na internete: .
[21] Isabellenhüte Heusler GmbH & Co: E-COOPER [online]. [cit. 2014-04-08]. Dostupné na internete: .
TEXT/FOTO ING. DOMINIKA LEHOCKÁ1 A KOLEKTÍV, TECHNICKÁ UNIVERZITA V KOŠICIACH, FAKULTA VÝROBNÝCH TECHNOLÓGIÍ V PREŠOVE
Ďalší spoluautori: Ing, Jiři Klich2, Ing. Josef Foldyna CSc.2, doc. Ing. Sergej Hloch PhD.1,2, Ing. Michal Zeleňák, PhD.2, Ing. Ján Cárach1, Ing. Matej Šomšák1, Ing. Andrej Andrej1
1 Technická univerzita v Košiciach, Fakulta výrobných technológií v Prešove
2 Ústav geoniky, AV ČR, v.v.i., Ostrava