fmz9. 1. 2013
Dočasné znárodnenie stále ostáva jedným z riešení francúzskej vlády, a to v prípade, že firmy sa rozhodnú uzatvoriť závody, ktoré vláda považuje za ekonomicky životaschopné. Uviedol to francúzsky minister priemyslu Arnaud Montebourg. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Čo sa týka otázky dočasného zoštátnenia, debata je stále otvorená," povedal Montebourg na stretnutí so zahraničnými médiami. Ako dodal, ak je závod životaschopný, je lepšie ho udržať, a to napríklad aj tým, že vláda umožní investorovi, ktorý nemá dostatok kapitálu, spojiť sily so štátom, aby závod mohol na určité kritické obdobie fungovať aj naďalej.
Podľa neho vláda chce urobiť všetko pre zachovanie pracovných miest v kritických priemyselných odvetviach ako oceliarsky, rafinérsky či hlinikárenský sektor. Prezidentovi Francoisovi Hollandovi sa zatiaľ nedarí zastaviť rastúcu nezamestnanosť, opakovane však sľubuje, že do konca roka tento negatívny trend zvráti.
Montebourg, ktorý šokoval podnikateľov, keď v novembri oznámil oceliarskemu gigantu ArcelorMittal, že pre prepúšťanie už nie je vo Francúzsku vítaný, uviedol, že momentálne vláda rokuje s ťažobným koncernom Rio Tinto. Jedna z najväčších banských firiem na svete plánuje predbežne predať hlinikáreň na juhovýchode Francúzska. Spoločnosť uviedla, že závod, v ktorom pracuje 431 ľudí, zatvorí len v prípade, že sa jej nepodarí nájsť kupca.

Zdroj: TASR