ies7. 1. 2013
Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) uzavrela v roku 2012 spolu 18 projektov. Ďalších 14 projektov odišlo z agentúry s pozitívnym hodnotením a musí ich ešte posúdiť ministerstvo hospodárstva a vláda.

"Uzavreté projekty sú v celkovom objeme 466 miliónov eur a majú potenciál vytvoriť vyše 3 200 nových pracovných miest," priblížila vedúca odboru marketingu a komunikácie SARIO Ľubomíra Gabrielová. Ďalšie projekty, ktoré zo SARIO odišli, majú podľa jej slov potenciál vytvoriť 5 000 pracovných miest a preinvestovať 800 miliónov eur.
"Celkový potenciál týchto 32 projektov tak predstavuje investície vo výške 1,2 miliardy eur a možnosť vytvoriť vyše 8 000 pracovných miest," vyčíslila Gabrielová. Väčšina ukončených projektov smeruje podľa jej slov do doteraz znevýhodnených regiónov. Najviac si polepšia Trnavský, Košický, Banskobystrický a Žilinský kraj. Z hľadiska rozdelenia do priemyselných odvetví, najviac investícií už tradične smeruje do automobilového, kovospracujúceho a elektrotechnického priemyslu.
K najvýznamnejším investíciám z hľadiska počtu vytvorených miest patrí podľa SARIO napríklad rakúska spoločnosť ZKW Slovakia, ktorá vytvorí viac než 500 nových pracovných miest a nadviaže tak na predchádzajúce fázy, ktorými boli spustenie priemyselnej výroby a vybudovanie technologického centra na vývoj svetlometov. Tiež projekt nemeckej spoločnosti Continental Automotive Systems Slovakia, ktorá vo Zvolene vytvorí 500 pracovných miest, či investícia spoločnosti Magneti Marelli, ktorá na východnom Slovensku vytvorí viac než 600 pracovných miest.
V súčasnosti SARIO pracuje na 76 investičných projektoch s potenciálom vytvoriť 16 000 až 20 000 nových pracovných miest.

Zdroj: TASR