ope14. 12. 2012
Európska komisia (EK) by v procese prebiehajúcej revízie pravidiel štátnej pomoci mala brať do úvahy potreby oceliarenského priemyslu, podrobne sledovať významné zmeny, ktoré v danom sektore prebiehajú a predložiť potrebný akčný plán, uvádza sa v uznesení, ktoré schválili poslanci Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu.
Europoslanci upozornili, že zamestnanosť v oceliarstve v EÚ poklesla z jedného milióna pracovných miest v roku 1970 na 369 000 v roku 2012.

Uznesenie, ktoré je reakciou europarlamentu na návrh EK na reindustrializáciu Európskej únie, bolo schválené pomerom hlasov 351 (za): 125 (proti): 34 (zdržalo sa).
Uznesenie vyzýva EK, aby pri prebiehajúcej revízii platných pravidiel o štátnej pomoci brala do úvahy potreby oceliarskeho priemyslu. Komisia by tiež podľa poslancov mala zaistiť, aby sa činnosti súvisiace s reštrukturalizáciou alebo premiestňovaním oceliarní vykonávali za prísneho dodržiavania právnych predpisov EÚ v oblasti hospodárskej súťaže. Potenciálne prípady zneužitia dominantného postavenia na trhu je potrebné monitorovať.
Europoslanci tiež vyzvali EK, aby pozorne sledovala budúci vývoj v hutníckych podnikoch so sídlom v mestách Florange, Liege, Terni, Galati, Schifflange, Piombino, Câmpia Turzii, Rodange, Otelu Rošu, Terst, Silesia, Rešica, Targovište, Calaraši, Hunedoara, Buzau, Braila, Borlänge, Lulea, Oxelösund, ako aj na iných miestach ktorých integrita je ohrozená.
Cieľom je zaistiť, že konkurencieschopnosť európskeho oceliarskeho odvetvia a jeho význam pre zamestnanosť v jednotlivých regiónoch nebudú ohrozené.
Podniky prechádzajúce reštrukturalizáciou musia podľa EP konať sociálne zodpovedným spôsobom. Súčasťou aktivít v oblasti reštrukturalizácie musí byť podľa nich aj sociálny dialóg.
Poslanci privítali iniciatívu komisie vypracovať do konca júna 2013 akčný plán pre oceliarske odvetvie, no zdôraznili, že predloženie tohto plánu nestrpí odklad. Akčný plán by mal zahŕňať všetky dostupné nástroje, ako je intenzívnejší výskum, vývoj a inovácie, cielené investície Európskej investičnej banky, aktívnu politiku v oblasti získavania zručností a rekvalifikácie a v prípade potreby aj finančné nástroje EÚ, ako sú Európsky sociálny fond a Európsky fond na prispôsobovanie sa globalizácii.
Parlament tiež vyzval Komisiu na predĺženie uplatňovania systému dohľadu nad dovozom oceliarenských výrobkov a oceľových potrubí aj po júni 2013.
Vývoz ocele z EÚ dosiahol v roku 2010 objem 33,7 milióna ton, čo zodpovedá príjmom na úrovni 32 miliárd eur. Dovoz ocele do EÚ predstavoval v tom istom roku objem 26,8 milióna ton v cene 18 miliárd eur. Zamestnanosť v oceliarstve na území dnešnej EÚ klesla z jedného milióna miest v roku 1970 na 369 000 v roku 2012.
Oceliarstvo čelí v súčasnosti závažným problémom, ako sú pokles dopytu a silná konkurencia z tretích krajín, kde platia iné predpisy a normy, uvádza sa v uznesení EP. Ďalšie obmedzenie oceliarenskej výroby v EÚ by viedlo k prehĺbeniu závislosti spracovateľských odvetví od dovozu z tretích krajín, čo by zvýšilo ich zraniteľnosť, dodávajú poslanci.
Zdroj: TASR