greentech mediaJužná Kórea v stredu vyradila Japonsko zo zoznamu dôveryhodných obchodných partnerov. To ešte zhorší vzťahy oboch krajín, ktoré vážne poškodil spor o kompenzácie za nútené práce počas okupácie Kórejského polostrova Japonskom v minulom storočí.


Ministerstvo obchodu v Soule odstránilo Japonsko zo zoznamu dôveryhodných partnerov, uviedla kórejská agentúra Yonhap. Miestne firmy, ktoré dodávajú „strategické produkty“ do Japonska, budú odteraz potrebovať viac dokumentácie ako v minulosti, čím sa proces schvaľovania exportu predĺži.
Japonská vláda podnikla už v lete sériu krokov proti Južnej Kórei. Odstránila ju z tzv. „bieleho zoznamu“ krajín s preferenčným obchodným štatútom.
Tokio najprv začiatkom júla zaviedlo kontroly na vývoz materiálov používaných pri výrobe čipov a smartfónov do Južnej Kórey. Neskôr sa rozhodlo rozšíriť kontrolu vývozu na všetky citlivé materiály s platnosťou od 28. augusta.
Vzťahy medzi oboma krajinami sú už desaťročia napäté v dôsledku koloniálnej nadvlády Japoncov na Kórejskom polostrove v rokoch 1910 - 1945. Toto napätie sa ešte zvýšilo po niekoľkých rozhodnutiach juhokórejských súdov, ktoré nariadili japonským firmám odškodniť obete. Podľa Japonska bola táto otázka vyriešená v rámci dohody o normalizácii vzťahov z roku 1965.

Zdroj: TASR

Foto: Greentech Media