171003 volocopter mn 1400 d1e739239561c79d689564fc11aa1312.fit 760wNemecká firma Volocopter, ktorá vyvíja „lietajúce taxíky“, získala v pondelok 50 miliónov eur od investorov, vrátane čínskej automobilky Geely. Riskuje tak oživenie debaty o čínskych investíciách do firiem v Európskej únii (EÚ).
„Nové prostriedky sa použijú na uvedenie komerčných lietadiel VoloCity na trh v priebehu nasledujúcich troch rokov,“ vyhlásil Volocopter.


Malé firmy, vrátane nemeckých spoločností Volocopter a Lilium, súťažia s etablovanými výrobcami lietadiel, ako je Airbus a technologickými gigantmi ako Uber o to, kto vyrobí prvé letecké taxíky.
Volocopter otestoval niekoľko verzií "vrtuľníkových taxíkov" VoloCity, postupne ich upravoval a odstraňoval nedostatky. Jeho ostatná verzia s 18 rotormi dokáže prepraviť dvoch cestujúcich s príručnou batožinou do vzdialenosti 35 kilometrov rýchlosťou až 110 kilometrov za hodinu.
Noviny Financial Times informovali, že podiel Geely vo Volocoptere bude predstavovať okolo 10 %.
Predseda predstavenstva Li Šu-fu v tejto súvislosti uviedol, že investícia podčiarkuje „dôveru Geely v letecké taxíky Volocopter ako aj ďalší ambiciózny krok v rámci rozširovania ako elektromobilov, tak nových služieb mobility".
Spoločnosť Volocopter zdôraznila, že jej zakladatelia zostávajú najväčšími akcionármi firmy spolu s domácimi spoločnosťami, ako sú Daimler, vlastník automobilky Mercedes-Benz či výrobca čipov Intel.
Geely pritom patrí medzi dôležitých investorov koncernu Daimler. Tajne v ňom získal podiel vo výške zhruba 10 %, kým sa to prevalilo vo februári 2018, čo znepokojilo nemeckých politikov aj podniky.
Predchádzala tomu séria čínskych investícií do kľúčových odvetví v Nemecku, ktorá vyvolala obavy, že dôležité technológie "vykĺzli" spod kontroly. To prinútilo Berlín sprísniť zákony o zahraničných investíciách v „strategických“ odvetviach.
Daimler sa snažil bagatelizovať vplyv spoločnosti Geely, ktorá kúpila aj švédske Volvo.
„Sme radi, že naši partneri v Geely investovali do spoločnosti Volocopter a stali sa jej akcionármi tak, ako my v roku 2017,“ uviedol generálny riaditeľ Daimler Ola Kallenius.

 

Zdroj: TASR Foto: NBC News