nvdPo takmer 60-ročnej prestávke sa v spolkovej krajine Sasko budú montovať lietadlá. Na montáži modelu D328NEU na letisku Lipsko/Halle sa bude podieľať do 250 pracovníkov. V stredu to uviedol na Národnej leteckej konferencii Nico Neumann, šéf výroby firmy 328 Support Services.


Vrtuľový stroj bude mať tichší chod než jeho predchodcovia a do ovzdušia bude vypúšťať menej kysličníka uhličitého. V budúcnosti sa malé dopravné lietadlo bude dať prispôsobiť aj na elektrický pohon.
Model D328NEU bude mať miesto pre 39 cestujúcich. Doletí 650 km. Budú sa vyrábať aj jeho verzie pre záchranné a pátracie operácie. Lietadlá sa budú kompletne vyrábať v Nemecku.
328 Support Services je dcérou americkej firmy Sierra Nevada Corporation. Americká firma investuje do montážnej linky na nové lietadlo približne 80 miliónov eur.
Predchodca modelu D328NEU bol vyvinutý v 80. rokoch minulého storočia v Oberpfaffenhofene. V roku 1991 začal stroj lietať a mal kapacitu pre 30 cestujúcich. Dornier však nesplnil očakávania jeho tvorcov. Jeho výroba skončila na začiatku tohto storočia.
Príprava výroby lietadla sa začne na budúci rok a prvé stroje majú byť nasadené do riadnej prepravy v roku 2023.

Zdroj: TASR