zpn22. 10. 2012
Podiel ľudí, ktorí na Slovensku pracujú v priemysle, je vyšší, než je priemer Európskej únie (EÚ). Kým v rámci európskeho spoločenstva pracuje v priemysle každý štvrtý zamestnanec, v SR si toto odvetvie zvolilo 37 % pracujúcich. "Podobne vysoký podiel vidíme aj v Česku, kde v priemysle pracuje 38 % zamestnancov," informovala na základe údajov Eurostatu Mária Valachyová zo Slovenskej sporiteľne (SLSP).

Ekonomiky Slovenska aj Česka sa už dlhodobo orientujú najmä na priemysel. Posun v štruktúre ekonomík v týchto krajinách bude podľa Valachyovej aj v budúcnosti viesť k posilňovaniu zamestnanosti v službách. Priemyselná výroba sa totiž pomerne ľahko môže presunúť do krajín s lacnejšou pracovnou silou. "Bohatšie obyvateľstvo zároveň vytvára dopyt po nových službách. Ako budú krajiny bohatnúť a pracovná sila dražieť, posun smerom k službám nastane pravdepodobne aj u nás," konštatovala Valachyová.
V trhových službách na Slovensku pracuje zhruba 35 % zamestnancov a približne štvrtina pracuje v netrhových službách, ako sú štátna správa, školstvo, zdravotníctvo. V oboch týchto kategóriách krajina zaostáva o 5 percentuálnych bodov za európskym priemerom. Spolu tak v službách pracuje 60 % zamestnaných Slovákov, pričom ich podiel by mal postupne narastať.
Podľa štatistík Eurostatu vlani odpracoval každý Európan v priemere 40,4 hodiny týždenne. Na Slovensku to bolo o niečo viac (40,8 hodiny). Spomedzi krajín EÚ najviac v priemere za týždeň pracovali Briti (42,2 hodiny) a najmenej Íri (38,4 hodiny). "Vysoký počet odpracovaných hodín môže predznamenávať potrebu najímania nových síl, rast zamestnanosti, a teda zlepšenie na trhu práce," dodala Valachyová.

Zdroj: TASR