cje24. 9. 2012
Viaceré japonské firmy uviedli, že spory medzi Čínou a Japonskom pre ostrovy vo Východočínskom mori zasiahli do ich podnikateľských plánov a niektoré nevylúčili presunutie svojich prevádzok do inej krajiny. Ukázali to dnes zverejnené výsledky prieskumu agentúry Reuters, podľa ktorých dôsledky napätia medzi krajinami pocítilo zhruba 41 % anketovaných firiem.

Dôvodom úvah o presune prevádzok mimo územia Číny nie je len rastúce napätie pre kontrolu nad ostrovmi, ktoré sa začalo stupňovať začiatkom leta, ale aj zmena postoja voči japonským firmám zo strany čínskych úradov. Niektoré spoločnosti sa sťažovali na častejšie kontroly dovážaného tovaru, čo podľa japonského denníka Asahi zvyšuje obavy z možného obmedzovania dovozu do Číny. Iné japonské firmy pôsobiace na čínskom trhu zasa informovali, že ich tovar určený na export colníci zadržiavali napriek tomu, že splnili všetky náležitosti. Spoločnosti sa obávajú aj toho, že v dôsledku zvýšenia napätia by mohli čínski zamestnanci japonských podnikov začať požadovať výrazné zvyšovanie platov a iné výhody.
Prieskum medzi 400 veľkými a strednými firmami, z ktorých odpovedalo asi 260, pritom agentúra Reuters uskutočnila ešte pred 15. septembrom, teda pred eskaláciou konfliktu. Spoločnosti by podľa japonských ekonómov mohli hľadať nové trhy v krajinách juhovýchodnej Ázie ako Indonézia, Malajzia alebo Thajsko.

Zdroj: TASR