cvs4. 9. 2012
Pokles čínskeho výrobného sektora sa v auguste prehĺbil a rast stavebného sektora a služieb sa spomalil. To signalizuje, že čínska ekonomika naďalej spomaľuje.

Index nákupných manažérov pre čínsky výrobný sektor banky HSBC klesol v auguste na 47,6 bodu zo 49,3 bodu v júli. Je to už jeho desiate zníženie za sebou a jeho aktuálna hodnota je najnižšia od marca 2009. Firmy obmedzujú počet pracovných miest najrýchlejšie za 41 mesiacov, uviedla HSBC. Klesajú aj nové objednávky rovnako ako exportné objednávky.
"Peking bude musieť ešte viac uvoľniť menovú politiku, aby stabilizoval rast a podporil trh práce," uviedol ekonóm HSBC pre Čínu Chung-pin Čchü.
Čínsky štatistický úrad dnes informoval, že jeho index nevýrobnej aktivity vzrástol v auguste na 56,3 bodu z júlových 55,6 bodu. Čiastkový index stavebnej aktivity sa zvýšil na 61,1 bodu zo 60,4 bodu.
Tempo rastu čínskej ekonomiky sa v 2. kvartáli spomalilo na 3-ročné minimum 7,6 %. Analytici očakávajú oživenie na začiatku budúceho roka, ale zisky firiem rovnako ako ďalšie indikátory klesajú aj napriek vládnym stimulom.
Peking od začiatku júna dvakrát znížil úrokové sadzby a pumpuje peniaze do ekonomiky cez zvýšené investície štátnych firiem. Vláda zatiaľ odmieta agresívnejšie kroky, keďže obrovské stimuly, ktoré boli reakciou na globálnu krízu roku 2008, spôsobili prudký nárast inflácie a nafukovanie realitnej bubliny.

Zdroj: TASR