swk30. 8. 2012
Nemecký výrobca lodí P+S Werften, ktorý zamestnáva približne 2 000 ľudí, oznámil insolventnosť a požiadal súd o ochranu pred veriteľmi.
Spoločnosť, ktorú založili v roku 1948 a lode vyrábala v mestách Stralsund a Wolgast v spolkovom štáte Meklenbursko-Predpomoransko vo východnom Nemecku, poškodila v posledných rokoch najmä rastúca konkurencia z Ázie.

Oznámenie o insolventnosti je zvlášť nepríjemnou správou pre kancelárku Angelu Merkelovú. Lodenice sa nachádzajú v jej volebnom obvode, ktorý už predtým sužovala vysoká nezamestnanosť.
Merkelová navštívila lodenice minulý týždeň potom, ako vláda oznámila, že štátnu pomoc už poskytnúť nemôže. Spoločnosť sa tak môže zachrániť len v prípade, že veritelia budú súhlasiť s odpísaním časti dlhov alebo ak ju prevezme nový investor.
O niečo väčšie lodenice Wadan, ktoré pôsobia v mestách Wismar a Rostock, požiadali o ochranu pred veriteľmi ešte v roku 2009 a z 2 400 zamestnancov v tom čase dve tretiny prepustili. Neskôr ich kúpil ruský investor Vitalij Jusufov.

Zdroj: TASR