gse27. 8. 2012
Vedenie Gibraltáru, britského územia v najjužnejšej časti Španielska, prepustilo od začiatku tohto roka 10 % Španielov, ktorých zamestnáva. Z 5 000 osôb, ktoré prekračovali začiatkom januára španielsko-britskú hranicu pracovne, ich zostalo doma 500. Informovala o tom skupina CITYPEG, ktorá vyjadruje záujmy španielskych zamestnancov v britských službách. O miesto prichádzajú najmä stavbári.

Šéf skupiny Francisco Ponce uviedol, že úrady uprednostňujú vo verejných službách domorodcov pred Španielmi.
Opozičný politik Nick Cruz povedal, že nová vláda zastavila niektoré stavebné projekty v Gibraltári predovšetkým preto, lebo s nimi nesúhlasí. Dodal, že je prirodzené, že zamestnávatelia dávajú prednosť obyvateľom Skaly, ako sa Gibraltár tiež nazýva, ktorí nemusia denne pendlovať cez hranice.
Hoci sú Španielsko a Británia členmi EÚ a NATO, 300-ročná diskusia o suverenite Gibraltáru zaťažuje ich vzťahy.
Británia sa zmocnila Gibraltáru v roku 1704, keď spojené britsko-holandské námorné sily dobyli toto vápencové územie. Španielsko odovzdalo formálne suverenitu nad Gibraltárom Británii v roku 1713, ale odvtedy sa stále usiluje o prinavrátenie Skaly. Na jej 1,2 štvorcového kilometra žije 30.000 obyvateľov, ktorí podporujú zotrvanie územia pod britskou korunou. V roku 2002 ich väčšina v referende hlasovala proti rozdeleniu suverenity medzi Britániu a Španielsko, čo odvtedy vyvoláva u Španielov odmietavé postoje voči Gibraltárčanom.
Vzťahy medzi Španielskom a Gibraltárom sa zhoršili v marci, keď vláda hlavného ministra Fabiana Picarda zakázala španielskym lodiam loviť ryby vo vodách územia.
Hrubý domáci produkt Gibraltáru dosiahol vlani 1,7 miliardy USD (1,36 miliardy eur). Ponce uviedol, že námorná základňa na území je dôležitým zamestnávateľom. Poukázal na to, že Španieli aj v prípade viac ako 10-ročnej služby na nej, sú jediní cudzinci, ktorí dostávajú stále zmluvy len na dobu určitú.
Námorná základňa je všeobecne známa ako obľúbené oddychové stredisko amerických námorníkov. Slúži však hlavne strategickým bodom, z ktorého americké a britské námorníctvo monitoruje dopravu cez Gibraltársku úžinu, ktorá je bránou medzi Stredozemným morom a Atlantickým oceánom.
Zdroj: TASR