ppt21. 8. 2012
Taliani sa obávajú výpredaja domácich firiem. Vláda premiéra Maria Montiho už pripravuje plány na ochranu národných záujmov.
Taliansko sa nachádza v recesii. Príčinou je dlhová kríza, ktorá tvrdo zasiahla tretiu najväčšiu ekonomiku eurozóny. To pociťujú aj talianske firmy, ktoré bojujú s drahými úvermi, nedostatkom kapitálu a nízkymi kurzami akcií a stávajú sa zaujímavým akvizičným cieľom pre zahraničných investorov. Vláda sa však nechce nečinne prizerať rozpredaju rodinného striebra.

Talianske médiá v posledných dňoch neustále hovoria o možnej vlne prevzatí kvôli kríze. Hovoria o výpredaji a podobne, obávajú sa totiž, že finančne silní investori využijú problémy krajiny a lacno skúpia talianske firmy.
Pripravuje sa na to aj vláda Maria Montiho, ktorý už kabinetu predložil návrh na ochranu strategických podnikov. Ide predovšetkým o zbrojársky koncern Finmeccanica a jeho vysoko špecializované dcérske firmy, ale aj strategicky nemenej dôležitého výrobcu lodí Fincantieri.
Cieľom plánu je, aby vláde zostali zvláštne práva v prípade prevzatia strategickej firmy alebo v prípade, že v nej nejaká zahraničná spoločnosť získa podiel. Vláda má mať v podstate posledné slovo a má byť schopná klásť si podmienky. Zvláštnosťou návrhu však je, že sa nemá týkať len štátnych podnikov alebo firiem so štátnou účasťou ale aj súkromných spoločností. Vláda by mala mať v budúcnosti možnosť intervenovať v prípade hroziaceho "veľkého poškodenia" záujmov v oblasti obrany alebo národnej bezpečnosti.

Zdroj: TASR