fss8. 8. 2012
Pokles akcií japonského elektronického koncernu Sharp po strate 1,4 miliardy eur v 1. štvrťroku jeho hospodárskeho roka 2012/2013 spôsobil, že sa spoločnosť Foxconn chce stať jej veľkým investorom za nových podmienok. Foxconn sa predbežne dohodol na cene 550 JPY (5,74 eura) za jednu akciu. V piatok (3. 8.) klesol kurz akcií Sharpu o 28 % na 192 JPY.

Hovorca Foxconnu Terry Gou však cez víkend americkej agentúre Bloomberg uviedol, že vedenie taiwanskej firmy je v zásade za dodržanie dohody s japonským koncernom.
Foxconn informoval o záujme vstúpiť do Sharpu v marci. Za získanie 9,9-% podielu chcel zaplatiť 678,5 milióna eur. Okrem toho plánoval investovať rovnakú sumu do spoločného podniku v hotovosti.
Sharp sa dostal do odbytových problémov, lebo v sektore jeho podnikania pretrváva silný prebytok výrobných kapacít. Od ohlásenia vstupu Foxconnu do japonského koncernu sa čoraz viac špekuluje o tom, že Sharp by sa mohol stať novým dodávateľom obrazoviek pre Apple, ktorý vraj chce začať vyrábať v Spojených štátoch aj televízory. S terajším dodávateľom displejov, kórejským Samsungom, vedie americký koncern ostrý súdny spor o patenty.
Foxconn je jedným z dôležitých výrobcov prístrojov Apple. Taiwanský koncern by mal časom prevziať od Japoncov veľký závod Sakai, v ktorom sa vyrábajú práve obrazovky LCD.

Zdroj: TASR