see9. 7. 2012
Celkovo šesť krajín strednej a východnej Európy sa tento rok prepadne do recesie v dôsledku dlhovej krízy eurozóny a úsporných opatrení, ktoré musia zavádzať, aby skonsolidovali verejné financie. Uvádza to vo svojej najnovšej prognóze viedenský inštitút pre ekonomické štúdie.

Podľa jeho analýzy, ekonomiky v celom regióne stratili dynamiku, pričom výkon hospodárstva Bosny a Hercegoviny, Česka, Maďarska, Srbska, Chorvátska a Slovinska tento rok klesne. Posledným dvom štátom predpovedá inštitút prepad hrubého domáceho produktu o zhruba 1,5 %. A ďalšie krajiny regiónu - Bulharsko, Rumunsko a Čierna hora - sa len veľmi tesne vyhnú recesii.
Momentálne najväčšia a najpravdepodobnejšia hrozba, ktorej tieto štáty čelia je, že musia dodržať svoje záväzky a skonsolidovať dlhy, aj keď budú investície, spotrebiteľský dopyt a export ďalej klesať.
Inštitút, ktorý sleduje aj vývoj postkomunistických ekonomík ďalej na východe zároveň predpovedá, že Rusko, Kazachstan a Ukrajina sú na tom lepšie a mali by pomerne zdravo rásť. Avšak na druhej strane, ak bude pokračovať znižovanie cien ropy, plynu, ocele a iných komodít, bude to mať, samozrejme, negatívny vplyv na tieto ekonomiky.
Zdroj: TASR