osp26. 6. 2012
Dlhoroční konkurenti Sony Corp. a Panasonic Corp. spolupracujú na vývoji televíznych panelov novej generácie. Japonské elektronické koncerny sa snažia zabudnúť na tradičnú rivalitu, aby dobehli juhokórejský Samsung Electronics.

Koncerny v spoločnom vyhlásení uviedli, že sa pri vývoji takzvaných OLED (skratka anglického Organic light-emitting diode) panelov podelia o kľúčové technológie. Predpokladajú, že do budúceho roku spoločne spustia hromadnú výrobu týchto panelov.
Sony aj Panasonic zaznamenávajú v segmente televízorov vysoké straty, keďže zaostali za Samsung Electronics a ďalšími ázijskými konkurentmi. Spojenie pri OLED paneloch a prekonanie dlhodobej rivality signalizuje, že oba japonské koncerny sú pod veľkým tlakom. Samsung chce začať predávať televízory s veľkými OLED obrazovkami ešte tento rok.
Agentúra Fitch Ratings uviedla, že spojenie Sony-Panasonic podčiarkuje "pád japonských technologických spoločností," keďže podobná spolupráca by bola predtým "nepredstaviteľná".
Sony aj Panasonic zaznamenali v uplynulom fiškálnom roku 2011/12 (do 31. marca 2012) rekordné straty. Hlavnými príčinami boli pokles cien a posilnenie jenu.

Zdroj: TASR