spz20. 6. 2012
O cenových návrhoch bude rozhodovať valné zhromaždenie spoločností, a nie predstavenstvo. Cieľom je zrovnoprávniť akcionárov v podnikoch s majetkovou účasťou štátu. Definitívnym odsúhlasením zmeny Obchodného zákonníka a zákona o regulácii v sieťových odvetviach o tom rozhodli poslanci NR SR.

Dôvodom zmeny je najmä dlhodobá kritika Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) zo strany súčasnej vlády Roberta Fica. "Myslím si, že ak je štát väčšinový akcionár, tak má čo do toho hovoriť. Prečo by mali Nemci a Francúzi rozhodovať o tom, či nejaká cena plynu na Slovensku by sa mala zvyšovať," vysvetlil koncom apríla premiér s tým, že takouto zmenou sa dá garantovať stabilita cien energií.
Tento názor však dlhodobo kritizuje exminister hospodárstva a opozičný politik Juraj Miškov (SaS). Podľa neho dôjde práve k diskriminácii firiem s účasťou štátu. "Je to v rozpore s právom Európskej únie, v rozpore s Ústavou SR, vysiela veľmi zlý signál investorom a výrazne zhoršuje podnikateľské prostredie," zdôvodňuje.
Zmena je podľa neho zlá a diskriminačná, pretože má zabrániť spoločnostiam žiadať regulačný úrad o schválenie zvýšenia cien plynu či elektriny. Takúto zábranu však nebudú mať firmy bez účasti štátu. Ako ďalej upozorňuje, hodnotenie oprávnenosti úprav cien energií má zabezpečovať a vykonávať len Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), a nie valné zhromaždenia.

Zdroj: TASR