geu15. 6. 2012
Európska komisia (EK) podpísala dohodu o spolupráci s Grónskom v oblasti ťažby surovín. Priemysel Európskej únie potrebuje prístup k surovinám za dostupnú cenu, uvádza sa v správe EK, a preto má EÚ veľký záujem na užšej spoluprácu s Grónskom, z čoho by mohli profitovať obe strany. Napríklad v oblasti investícií, infraštrukturálnych projektov, budovania ťažobných zariadení či samotnej ťažby surovín.

Dohodu o spolupráci pri ťažbe surovín podpísali v Nuuku, hlavnom meste Grónska, eurokomisár priemyslu Antonio Tajani a eurokomisár pre rozvoj a spoluprácu Andris Piebalgs s grónskym predsedom vlády Kuupikom Kleistom. "Naše dobré politické vzťahy umožnili, aby sme posunuli spoluprácu v oblasti ťažby surovín na vyššiu úroveň," uviedol po podpise zmluvy komisár Tajani. Nasledovným krokom bude podľa komisára podpis dohôd už v konkrétnych oblastiach ťažby, aby sa európske podniky dostali k potrebným surovinám a minerálom a zaistili tak pre EÚ pozíciu silného hráča na poli inovácií a moderných technológií.
Komisár Piebalgs uviedol, že s pomocou EÚ grónska strana dosiahne maximálny potenciál pri ťažbe surovín, čo pre Grónsko bude znamenať pomoc pri diverzifikácii jeho ekonomiky a záruku pre zabezpečenie trvalo udržateľného rastu.
V súčasnosti je okolo 58 % ťažobných spoločností operujúcich v Grónsku pôvodom z Kanady alebo z Austrálie. Podiel európskych firiem na ťažbe surovín v Grónsku je iba 15 %, pričom najvýraznejšie sa v tomto sektore angažujú firmy z Dánska, Nemecka, Českej republiky a Spojeného kráľovstva.
Grónsko, najväčší ostrov sveta, je autonómnou krajinou v rámci Dánskeho kráľovstva, na rozdiel od Dánska však nie je súčasťou Európskej únie.


Zdroj: TASR