bvp28. 5. 2012
Brnenská firma Frentech Aerospace pracuje na najväčšej českej komerčnej zákazke pre vesmírne technológie za 1,9 milióna eur. Zapojila sa tak do prestížneho projektu Iridium next s rozpočtom 2,5 bilióna eur, ktorý vyšle na obežnú dráhu Zeme 81 telekomunikačných družíc. A keď budú družice rozvíjať svoje solárne panely, pomôže im pri tom práve mechanika z Brna.

Frentech Aerospace s 86 zamestnancami uspela v tvrdom boji o to, kto bude vyrábať súčiastky pre francúzsku spoločnosť Thales Alenia Space. "Je za tým veľa driny. Musíte cestovať po konferenciách a nebáť sa investovať," opisuje riaditeľ firmy Pavel Sobotka.
Mechanizmy od brnianskej firmy predstavujú kľúčový prvok, ktorý zabezpečuje rozvinutie solárnych panelov na družici vo vesmíre. Z Moravy začnú putovať do Francúzska začiatkom budúceho roka. "Prvý kvalifikačný model bude hotový do konca septembra," uviedol riaditeľ.
Zákazka pre Frentech Aerospace je veľkým plusom aj pre Českú republiku. No nie je jediným produktom pre vesmírny biznis, ktorý vyrába brniansky závod. "Ročne od nás odchádza až 9000 rôznych mechanických dielov pre satelity," vysvetľuje riaditeľ Sobotka.
Firma spolupracuje aj s výrobcami lietadiel Airbus a Boeing, čo zohralo dôležitú úlohu pri jej príprave na vesmírne projekty. "Vlastne môžem povedať, že neexistuje lietadlo Airbus, ktoré by lietalo bez našich dielov," dodáva Sobotka.
Zdroj: TASR