bsr4. 5. 2012
Manažment ružomberského celulózovo-papiernického koncernu Mondi SCP predstavil zámer vybudovať nový regeneračný kotol. Celkové náklady na nákup a inštaláciu moderného zariadenia na výrobu zelenej energie a obnovu chemikálií predstavujú 130 miliónov eur.

„Ide o obrovskú investíciu do našej infraštruktúry a jej hlavným motívom je, že dosluhuje kotol z roku 1980, ktorý dodnes prevádzkujeme. Jeho stabilita je už veľmi povážlivá,“ spresnil prezident Mondi SCP Roman Senecký s tým, že spomínanú nákladnú investíciu čaká už onedlho schvaľovanie akcionármi.
Každé výrobné zariadenie treba podľa neho po určitom čase obnoviť. „Tá doba práve nastala. Môžeme ho rekonštruovať alebo si zaobstarať najnovšie technológie. Síce za oveľa viac peňazí, ale s podstatne dlhšou životnosťou, neporovnateľne väčšou účinnosťou a priaznivým dopadom na životné prostredie,“ konštatoval.
„Toto je naša základná myšlienka, postarať sa o budúcnosť tým, že postavíme nový kotol, ktorý bude slúžiť oveľa lepšie, dlhšie a výrazným spôsobom zníži emisie tuhých znečisťujúcich látok, oxidov síry, dusíka a uhlíka. Sme pripravení i na alternatívu generálnej opravy starého kotla, no aj keď ho vynovíme, základ technológie bude stále z roku 1980,“ dodal riaditeľ divízie výroby celulózy Vladimír Krajči.
Zdroj: TASR