sci27. 4. 2012
Slovensko a Čína, vzhľadom na obrovský rozdiel vo veľkosti ekonomík a počte obyvateľov, by sa podľa premiéra Róberta Fica mali vo vzájomných hospodárskych vzťahoch koncentrovať len na niekoľko veľkých projektov.

"Definoval som záujem o investície v oblasti infraštruktúry a cestovného ruchu," priblížil v závere svojej pracovnej cesty na hospodárske fórum stredoeurópskych krajín a Číny vo Varšave, počas ktorej sa krátko bilaterálne stretol aj s čínskym premiérom Wen Ťia-paom.
Podľa Fica treba privítať, že sa Čína rozhodla vo väčšom rozsahu investovať v stredoeurópskom regióne, krajinám ponúka spoluprácu v oblasti vedy a otvára podstatne väčší počet štipendijných miest pre zahraničných študentov na svojich školách. Aj slovenská zahraničná politika sa podľa neho musí viac orientovať na podporu hospodárskych vzťahov s inými krajinami.
"Dúfam, že naša zahraničná politika, ktorá sa chce orientovať najmä na ekonomickú dimenziu, bude podstatne úspešnejšia v obchodných a ekonomických vzťahoch s Čínou. Iné krajiny Európy dosiahli pomerne významné projekty a to isté musí robiť aj nová slovenská vláda," podčiarkol šéf slovenskej exekutívy. Spoluprácu môže podľa neho podporiť aj pripravované letecké spojenie medzi Slovenskom a Čínou, na ktorom sa v súčasnosti pracuje.

Zdroj: TASR