hmp24. 4. 2012
Stredopravicová vláda by nemala v nijakom prípade zvyšovať dane. Pre denník E15 to uviedol v rozhovore prezident Zväzu priemyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Ako popredný predstaviteľ českého biznisu volá po tom, aby sa konečne urobil poriadok v hospodárení štátnych firiem, v čerpaní európskych fondov, aby štát umožnil rozvoj technického školstva a efektívne podporoval export. Ale keď premiér neustále rieši vládne krízy, nemá čas na otváranie dverí podnikateľom v zahraničí.

Hanák povedal, že obdobie škrtov sa pomaly končí. Treba si uvedomiť, že krajina, jej ekonomika a český biznis nie sú v nejakej beznádejnej situácii. Nezamestnanosť v krajine patrí v EÚ medzi najnižšie a česká zadlženosť nie je tragická. "Strašenie Gréckom v tejto situácii tiež nie je ideálnou kartou, aj keď, samozrejme treba byť dobrým hospodárom a nezadlžovať sa. Nie je však možné, aby sa všetko riešilo len škrtmi."
Ak by sa v nich pokračovalo, Hanák sa domnieva, že "by sme sa mohli doškrtať k chudobe". Je proti úsporám, ktoré sa v konečnom dôsledku môžu prejaviť stratou. Poukázal na zámer českej vlády znižovať počet pracovníkov na zastupiteľských úradoch a v tejto súvislosti sa spýtal "Kde ich chceme rušiť, keď v exportnej stratégii hovoríme, že posilníme Afriku, Južnú Ameriku, Áziu a krajiny bývalého Sovietskeho zväzu?"
Hanák uviedol, že je chybou, ak Česko nemá silné ministerstvo hospodárstva. Malo by byť protiváhou ministerstva financií, lebo by malo na starosti ekonomiku, stratégiu, väzbu na export. Dnes minister financií ovláda celú krajinu vďaka rozpočtu a nemá protiváhu.
Zväz sa podieľa na vypracovaní stratégie rozvoja technického školstva. Presadzuje daňové úľavy pre firmy, ktoré podporujú toto školstvo. Zväz predstaví verejnosti analýzy, ktoré ukazujú, že až 40 percent absolventov technických univerzít sa môže zamestnať hneď, kým v prípade absolventov filozofických fakúlt sa toto číslo pohybuje okolo 15 percent.

Zdroj: TASR
Foto: ceskatelevize.cz