tae19. 4. 2012
Talianska vláda zverejnila novú prognózu vývoja domácej ekonomiky v tomto roku, ktorá je v porovnaní s pôvodnou výrazne horšia.

Na základe návrhu ekonomického a finančného dokumentu, ktorý vláda na svojom zasadnutí schválila, by ekonomika mala tento rok klesnúť namiesto o pôvodne predpokladaných 0,4 % až o 1,2 %. V nasledujúcom roku ale vláda počíta s rastom a mierne rýchlejším než čakala pôvodne. Oproti rastu o 0,3 % teraz predpokladá, že ekonomika vzrastie v roku 2013 o 0,5 %.
Vláda zároveň dodala, že nebude schopná dosiahnuť vyrovnaný rozpočet už na budúci rok a termín posunula do roku 2015. Na budúci rok očakáva kabinet rozpočtový deficit na úrovni 0,5 % HDP a o rok neskôr na úrovni 0,1 % HDP. To je však stále optimistickejší termín než očakáva Medzinárodný menový fond (MMF), podľa ktorého nebude Taliansko schopné dosiahnuť vyrovnaný rozpočet skôr ako v roku 2018. Podľa premiéra Maria Montiho ale rozpočtový deficit do 0,5 % HDP je v súlade s novou fiškálnou dohodou Európskej únie.
Aj z pohľadu vývoja ekonomickej aktivity je odhad vlády optimistickejší než v prípade MMF. Fond odhaduje, že ekonomika Talianska klesne tento rok až o 1,9 %.
Zdroj: TASR