emr16. 4. 2012
Firmy na celom svete očakávajú do roku 2013 rast o 3 % až 10 %. Avšak vzhľadom na pretrvávajúcu krízu eura a nestabilitu finančných trhov hľadajú medzinárodné spoločnosti možnosti rastu na svojich domácich trhoch. Vyplýva to z novej štúdie od Roland Berger Strategy Consultants, ktorá zahŕňa približne 2 500 spoločností v 11 krajinách.

"Problémy so získavaním kvalifikovaných pracovníkov v rozvíjajúcich sa krajinách a možné politické zmeny tu hrajú kľúčovú úlohu," vysvetlil riaditeľ pražskej pobočky Roland Berger Strategy Consultants Constantin Kinský. Možné zmeny vo vláde môžu ovplyvniť rast amerických spoločností (86 %), zatiaľ čo západoeurópske firmy sa obávajú hlavne nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily (68 %). "V regiónoch ako USA a Západná Európa si firmy všímajú aj verejné dlhy, ktoré môžu mať veľký vplyv na ich investičné plány," dodal.
Firmy očakávajú rast najmä prostredníctvom už existujúcich produktov a služieb. Platí to predovšetkým v Amerike (75 %) a vo Východnej Európe (68 %). "To znamená, že v blízkej budúcnosti firmy neplánujú ich modernizáciu. To môže oslabiť ich silu z hľadiska inovácií a dlhodobej konkurencieschopnosti," upozornil Kinský. Naopak, vzhľadom k obmedzeným možnostiam rastu na japonskom trhu hlási 83 % tunajších firiem, že plánujú rast v zahraničí a s novými výrobkami.
Na zaistenie rastu využívajú spoločnosti rôzne typy financovania. Firmy v USA a západnej Európe sa spoliehajú na vyvážený mix vlastného imania a úverov, zatiaľ čo vo východnej Európe hrá významnú úlohu financovanie zo zdrojov mimo kapitálových trhov. V Japonsku zasa často dochádza k odpredajom častí firiem. Pri voľbe spôsobu financovania spoločnosti prihliadajú hlavne na nízke úrokové sadzby, krátku dobu splatnosti a flexibilitu pri čerpaní. Vzhľadom na neistotu na trhoch chcú mať firmy možnosť pružne upravovať svoje financovanie podľa danej situácie.

Zdroj: TASR