men30. 3. 2012
Hospodársky rast skupiny G7, ktorá združuje sedem najvyspelejších svetových ekonomík, bude v 1. polroku 2012 nakoniec väčší, ako sa pôvodne čakalo. Ale ich zotavovanie bude naďalej krehké a tempo ožívania rozdielne. Uvádza v najnovšej správe Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorú zverejnil jej hlavný ekonóm Pier Carlo Padoan.

OECD najnovšie predpovedá celej skupine G7 (USA, Kanada, Británia, Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Japonsko) rast hrubého domáceho produktu (HDP) v 1. aj v 2. štvrťroku o 1,9 %. Ale tempo zotavovania ekonomík v Severnej Amerike a Európe bude diametrálne odlišné. Zatiaľ čo USA a Kanade organizácia predpovedá mohutný rast, hospodárska aktivita v Európe bude oveľa slabšia.
Konkrétnejšie, výkon ekonomiky USA v 1. kvartáli stúpne o 2,9 % a v období apríl - jún sa zvýši o 2,8 %, zatiaľ čo tempo rastu kanadskej ekonomiky dosiahne v oboch kvartáloch 2,5 %.
Optimistické prognózy pre štáty Severnej Ameriky sú v ostrom kontraste s pochmúrnymi vyhliadkami Európy, kde slabé spotrebiteľské výdavky, stúpajúca nezamestnanosť a sprísnenie úverových podmienok signalizujú ďalší pokles ekonomickej aktivity.
HDP troch najväčších ekonomík eurozóny - Nemecka, Francúzska a Talianska sa podľa organizácie zníži v 1. štvrťroku o 0,4 %. V 2. kvartáli už vzrastie, ale len mierne, o 0,9 %.
A aj medzi týmito tromi štátmi panujú rozdiely. Zatiaľ čo výkon nemeckej ekonomiky v prvých troch mesiacoch roka podľa OECD síce len veľmi mierne, ale predsa len stúpne o 0,1 % a v 2. kvartáli sa tempo jej rastu zrýchli 1,5 %, HDP Francúzska v 1. štvrťroku klesne o 0,2 %, a až v období apríl - jún sa zvýši o 0,9 %. Taliansku organizácia predpovedá v oboch kvartáloch recesiu.
HDP Británie by sa mal za tri mesiace do konca marca znížiť o 0,4 % a v nasledujúcom štvrťroku vzrásť o 0,5 %.
Oveľa lepšie je na tom Japonsko, ktorému OECD predpovedá v období január - marec expanziu hospodárstva o 3,4 % a 2. kvartáli jej spomalenie na 1,4 %.
Zotavovanie vyspelých štátov ohrozujú viaceré faktory, napríklad zdražovanie ropy, spomalenie rozvíjajúcich sa ekonomík, predovšetkým Číny a spomalenie svetového obchodu a tým aj zníženie dopytu po produktoch z vyspelých štátov. Navyše, situáciu v Európe komplikuje dlhová kríza a úsporné opatrenia, ktoré musia vlády zavádzať, aby zredukovali svoje dlhy a splnili nové, prísnejšie fiškálne kritériá.

Zdroj: TASR