lod3. 2. 2012
Najväčšia ruská štátna lodiarska spoločnosť Sovcomflot by mala byť prvým z aktív, ktoré vláda plánuje na jar sprivatizovať. Oznámil to zástupca ruského ministerstva hospodárstva.

"Prvým predávaným aktívom bude pravdepodobne Sovcomflot, nakoľko spoločnosť bola na privatizáciu pripravená už minulý rok," povedal v Moskve na investičnom fóre Alexej Uvarov, riaditeľ oddelenia majetku na ministerstve hospodárstva. Okrem toho by Kremeľ mohol ešte na jar predať aj prepravnú spoločnosť SG Trans či prístav Vanino na ruskom tichomorskom pobreží.
Ruská vláda v roku 2010 schválila ambiciózny privatizačný program na roky 2011 - 2013, ktorý by mal zahŕňať aj predaj 10 najväčších štátnych aktív. Rusko si od programu sľubuje získať do štátneho rozpočtu jeden bilión rubľov (25,21 miliardy eur). Predaj však vláda musela posunúť pre v tom čase nepriaznivé podmienky na trhu.
Zoznam firiem, v ktorých chce Rusko predať štátne podiely, zahŕňa napríklad okrem spomínaného Sovcomflotu aj ropný gigant Rosnefť, najväčšiu banku Sberbank, ďalej VTB Bank, poľnohospodársku lízingovú spoločnosť Rosagroleasing či ruské železnice RŽD.

Zdroj: TASR